Nová past na IT distributory, podvodníci kupují resellery

V prodejních kanálech IT se objevil nový způsob, jakým se podvodníci snaží oklamat distributory. Pro zvýšení důvěryhodnosti skupují resellerské firmy.

Nová past na IT distributory, podvodníci kupují reselleryNový způsob tzv. scamu cílí na evropské IT distributory. Podvodníci akvírují legitimní resellery a používají je jako štít pro podvody ve větších měřítcích. Na nový trend, který se objevil před několika měsíci, upozornil portál ITdistri.

Vlastník IT Distri Alain Godet informoval ChannelWorld, že s novým způsobem podvodů měli zkušenost již distributoři ve Francii a Velké Británii, v ohrožení jsou ale i další evropští distributoři.

V předchozích letech jsme vás informovali o tradičních podvodech, kdy se scammeři vydávali pod podobnými názvy za resellerské společnosti, a to opakovaně. Pro účely prověření spustilo ITdistry web s přehledem známých podvodů.

Nově však scammeři kupují firmy, jejichž vlastníci se rozhodli byznys přenechat, nebo opustit. Společnost tak při nákupu nejeví žádné známky problematické minulosti nebo nepravostí.

Pod získanou zástěrkou podvodníci mohou dělat velké objednávky (za stovky tisíc eur), nechat si je doručit na jakékoliv místo včetně původního skladu resellera. Po dodání však se zbožím zmizí a nikdy za něj již nezaplatí.

Vzhledem k nutnému objemu prostředků pro akvizici resellera, je zřejmé, že podvodníci musejí být velmi dobře financování a bude jich tedy relativně málo.

Jak postupovat při podezřejlé objednávce

Podvodníci využívají časového vakua mezi akvizicí a publikací informací u příslušných autorit (daňové úřady, obchodní registry, pojišťovny apod.) o tom, že byl nákup proveden, upozornil Alain Godet.

Nejlepší cestou, jak se cíleným podvodům vyhnout, je kontaktování hlavních dodavatelů resellera, prověření, zda si jsou vědomi nějaké změny vlastnictví, a kdo je jejich kontaktní osoba, uvedl Godet.

Pokud se informace rozcházejí, je lepší se obchodu vyhnout. Další radou je udržovat komunikaci s podezřelým kontaktem po několik dní a ujistit se tak, že firma stále ještě funguje.

Alain Godet varuje, že podvody se dějí ze zahraničních zemí, takže místní policie nemůže nijak podvodeným distributorům pomoci.

Zdroj: ITdistri
Úvodní foto: © Mopic - Fotolia.com

Komentáře