Nová GPU od Imagination dostanou virtuální realitu i do levných telefonů s Androidem

Nové grafické procesory řady PowerVR Series8XE cílí na chytré telefony v cenové hladině 200-400 dolarů a mají do nich přinést dosud nevídaný výkon, který zvládne generovat Full HD video při 60 fps, tedy dostatečnou kvalitu pro virtuální realitu. Ambice nových GPU jsou přitom ještě širší.

Nová GPU od Imagination dostanou virtuální realitu i do levných telefonů s AndroidemSpolečnost Imagination, která vyvíjí grafické procesory (GPU) pro iPhony, plánuje expandovat do výrazně širšího segmentu chytrých telefonů běžících na Androidu. Výrobce představil novou řadu GPU PowerVR Series8XE, která cílí na modely v cenové hladině 200-400 dolarů a má do toho segmentu přinést zatím nevídaný výkon.

Virtuální realita v chytrých telefonech není nic nového, ale dosud byla výsadou drahých modelů s výkonnými komponenty a displeji s vysokým rozlišením. To by se díky novým GPU mělo změnit, neboť mají „utáhnout“ obraz ve Full HD rozlišení a frekvenci 60 fps, které je podmínkou kvalitního virtuálního zážitku.

Nová GPU jsou podle výrobce čtyřikrát rychlejší než předchozí generace a kromě virtuální reality přinesou do levnějších telefonů i lepší grafiku v běžných mobilních hrách a lepší zážitek při sledování videí, například díky podpoře vysokého dynamického rozsahu (HDR).

Procesory nebudou podporovat 4K video z toho prostého důvodu, že drtivá většina levnějších telefonů nemá (a v příštích letech ani nebude mít) odpovídající displej. Full HD je podle představitelů Imagination zcela postačující, byť je firma v případě zájmu ochotná vyrobit GPU Series8XE Plus, které zvládne i vyšší rozlišení.

Kromě chytrých telefonů by se nová GPU měla objevit i v jiných zařízeních, například v televizích, ale také v autech. Výrobce totiž slibuje schopnost rozpoznávání obrazu a možnost integrace s platformami pro strojové učení jako Caffe nebo TensorFlow.

První telefony s GPU PowerVR Series8XE se mají na trhu objevit v roce 2018. Imagination se s nimi pokusí prorazit na trzích, kde momentálně ztrácí podíl v konkurenci Qualcommu nebo ARM. Segment levnějších chytrých telefonů se může stát dobrým odrazovým můstkem.

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: © Romolo Tavani - Fotolia.com

Komentáře