Nová aktualizace Windows 10 umožní pozdržet aktualizace, a to hned dvěma způsoby

Nový build 15002 umožní majitelům licencí Pro, Enterprise a Education pozdržet aktualizace o 35 dní byť zatím není jasné, zda půjde o veškeré aktualizace, nebo pouze některé kategorie. Spotřebitelé budou nově moci použít trik s měřeným připojením i pokud se připojují přes kabel.

Nová aktualizace Windows 10 umožní pozdržet aktualizace, a to hned dvěma způsobyMicrosoft uvolnil nový build operačního systému Windows 10 s označením 15002. Nová verze je momentálně dostupná účastníkům „rychlého“ plánu programu Windows Insider, všeobecně dostupná bude v rámci letošní velké aktualizace Creators Update.

Čím je nový build významný? Jde především o změnu v modelu přijímání aktualizací. Uživatelé budou nově moci pozdržet instalaci aktualizací o 35 dní, byť není jasné, kterých aktualizací (například zda půjde i o bezpečnostní a kritické změny) se to bude týkat.

Další dávka flexibility pro podnikové uživatele

Jasné naopak je, že tuto možnost dostanou pouze majitelé edicí Pro, Enterprise a Education, ne spotřebitelé vlastnící edici Home, který se aktualizace i nadále nainstalují okamžitě (ale nebo také ne, jak uvidíte níže).

Pokud jde o aktualizace, Microsoft dlouhodobě poskytuje majitelům dražších edicí větší flexibilitu. Možnost pozdržení by mohla být vstřícným krokem směrem k podnikovým uživatelům, kteří používají službu Windows Update nebo Windows Update for Business.

Podnikoví správci, kteří pro aktualizování systému používají nástroje Windows Server Update Services nebo System Center Configuration Manager totiž možností pozdržení disponují již nyní.

Pozdržení aktualizací včetně bezpečnostních je oblíbenou taktikou některých správců, kteří se takto chrání před potenciálními chybami a slabinami. Správci vyčkávají, zda se takový problém nevyskytne, a aktualizaci nainstalují až poté, co mají jistotu, že je nezávadná, případně opravená.

Trik s měřením dat půjde použít i připojení po kabelu 

A co spotřebitelé? Build 15002 přinese novou možnost i pro ně – umožní totiž měření objemu dat i u ethernetového připojení. Myšlenka měřeného připojení vychází vstříc uživatelům, kteří mají v rámci připojení stanovený například měsíční limit stahovaných dat.

Windows 10 proto umožňují pozdržet aktualizace, aby uživatelům „nesežraly“ data. Aktualizace se stáhnou až ve chvíli, kdy počítač detekuje neměřené připojení, například veřejný Wi-Fi hotspot.

Někteří majitelé edice Windows 10 Home využívali (a stále využívají) tuto vlastnost systému jako malý trik k blokování nechtěných aktualizací. Nově pak budou tuto možnost moci využít ti, kteří se připojují k internetu po ethernetovém kabelu, což před buildem 15002 nebylo možné.

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: © Melking - Fotolia.com

Komentáře