Nokia a Alcatel-Lucent jednají o fúzi

Jednání jsou v pokročilé fázi. Spojením by vznikl silný hráč na trhu telekomunikačních technologií, disponující portfoliem řešení pro pevné i mobilní sítě.

Nokia a Alcatel-Lucent jednají o fúziSpolečnosti Nokia a Alcatel-Lucent potvrdily, že se necházejí v pokročilé fázi jednání o fúzi, resp. převzetí Alcatelu Nokií. Spojením obou firem by vznikl silný hráč na poli telekomunikačních technologií, disponující širokým portfoliem, ale zároveň čelící několika problémům.

S tím, jak se v současné době dochází ke stále větší integraci mobilních a pevných sítí, dává spojení obou společností smysl. Nokia se specializuje na mobilní sítě, ale pozice v segmentu pevných sítí jí chybí, což by převzetí Alcatel-Lucentu mělo změnit.

Současná pozice obou firem na trhu telekomunikačních technologií, na třetím a čtvrtém místě s odstupem za Ericssonem a Huawei, je sama o sobě dalším důvodem ke spojení.

Na druhou stranu by pomyslná Nokia-Alcatel-Lucent (NAL) musela rychle vyřešit několik problémů. Tím prvním by byly možné kulturní rozdíly, tím druhým pak roztroušení firmy po celém světě.

Díky předchozím fúzím obou společností by NAL měla velké skupiny zaměstnanců v USA (Lucent), Francii (Alcatel), Finsku (Nokia) a Německu (Nokií koupená síťová divize Siemensu), které by se musely velmi rychle naučit spolupracovat. Fúzi by navíc musely schválit úřady všech čtyř zemí.

To vše by představovalo nepříjemné zdržení, které je v době, kdy celé odvětví prochází zásadním posunem od hardwaru k softwaru a vývoj 5G je v plném proudu, potenciálně riskantní.

Zdroj: IDG News Service

Úvodní foto: © happysunstock - Fotolia.com

Komentáře