NetApp uvedl novou verzi systému ONTAP a chce s ním naplnit svou vizi o „datové tkanině“

Pražská konference NetApp Directions 2016 představila partnerům a zákazníkům NetAppu novinky v oblasti flashových úložišť. Hlavní zprávou je uvedení nového operačního systému ONTAP 9 a dokončení akvizice firmy SolidFire.

NetApp uvedl novou verzi systému ONTAP a chce s ním naplnit svou vizi o „datové tkanině“Společnost NetApp uspořádala v pražském centru Dox partnerskou a zákaznickou konferenci NetApp Directions 2016, jejímž cílem bylo prezentovat a probrat novinky, příležitosti a trendy v oblasti úložišť. Součástí akce byla i dopolední tisková konference, na které se nám dostalo shrnutí toho nejdůležitějšího z těch nejpovolanějších úst.

Nejprve vystoupil Thomas Kaiser (na snímku), regionální manažer společnosti pro východní Evropu, aby nastínil její současnou pozici na trhu a trendy související s flashovými úložišti. Zdůraznil například vedoucí pozici NetAppu a zmínil, že růst firmy v oblasti flashe je trojnásobný oproti průměru trhu.

Dále hovořil o technologickém pokroku a pochlubil se, že NetApp jako první výrobce nasazuje velkokapacitní 15TB SSD disky, díky kterým flash přestal být drahým luxusem, ale naopak se stal úspornější alternativou k tradičním rotačním diskům. Flash se stává standardem a pomalu vytlačuje HDD do vedlejších rolí.

Poté si vzal slovo Jan Jiskra, šéf NetAppu pro ČR a SR, který dále rozvedl Kaiserovy poznámky o úspornosti a ilustroval to na příkladu většího objemu dat, který v případě HDD zabral celé dva racky, zatímco díky 15TB SSD se nyní vejde do jednoho „šuplíku“, čímž šetří nejen místo v datacentru, ale také náklady na chlazení a napájení.

Dále hovořil nové verzi operačního systému ONTAP s číslem 9. Hlavním devízou nové generace je plná optimalizace pro flash, díky níž systém umožňuje lépe využívat výkon i kapacitu. Součástí uvedení nového systému je i program 3-4-5 FlashAdvantage, který garantuje čtyřnásobnou efektivitu celoflashových polí oproti HDD a má přesvědčit váhavé zákazníky k přechodu na tuto technologii.

ONTAP 9 je rovněž připravený na budoucnost a podle Jiskry dokáže skloubit to nejlepší ze stávajících i nastupujících technologií včetně flashe, cloudu a softwarově definovaných architektur. Nová verze systému tak má ambici naplnit vizi NetAppu o „datové tkanině“ (data fabric), čímž se míní bezešvé ukládání a přesouvání dat mezi cloudem a prostředím on-premise.

V neposlední řadě Jiskra hovořil o úspěšném dokončení akvizice společnosti SolidFire. Takto získané technologie kombinující výkon celoflashových úložišť s webscale architekturou má zákazníkům umožnit vybrat si technologie, které budou splňovat jejich nároky na rychlost, škálovatelnost a datové služby.

Zdroj: ChannelWorld, NetApp
Úvodní foto: ChannelWorld

Komentáře