Nakupujte SSD do zásoby, ceny porostou, varují analytici

Rostoucí popularita SSD úložišť spojená s nedostatkem NAND čipů může podle analytiků z DRAMeXchange znamenat jediné – výrazný růst cen.

Nakupujte SSD do zásoby, ceny porostou, varují analyticiVýrobci flashových pamětí mají plné ruce práce s přechodem na technologii 3D NAND, zatímco výrobci PC ve stále větší míře montují SSD úložiště do nových počítačů. Výsledek této rovnice je nepříjemně jasný a určitě neudělá radost koncovým zákazníkům.

Tohoto tématu jsme se již dotkli v našem článku o rostoucím podílu notebooků vybavených SSD, kde jsme citovali výstupy společnosti DRAMeXchange. Tito analytici nyní varují, že cena NAND čipů se ve třetím kvartálu zvýšila již o 19,5 % a do konce roku může být ještě hůře.

Hlavní příčinou této situace má být zmíněný přechod na výrobu sofistikovanějších 3D NAND čipů, v jehož důsledku výrobci dodávají (a budou dodávat) na trh menší objem čipů než doposud. Hlavní „dopad“ má přitom teprve přijít.

Těžko říct, zda to přijde již v následujících měsících, to záleží na poptávce. Nicméně například flashové paměti pro podniková prostředí vyžadují zvláštní výrobní postupy a může nastat jejich nedostatek,“ uvedl analytik Thomas Coughlin ze Storage Vision.

Coughlin dodal, že po Vánocích sice nejspíše dojde ke krátkodobému pádu cen, ale tím se nemá trh nechat uchlácholit. Ceny mají totiž vzápětí opět začít růst a překonávat hodnoty z letošního roku.

Zdroj: IDG News Service

Úvodní foto: © Gordon Bussiek - Fotolia.com

Komentáře