Mooreův zákon bude platit nejméně do 7nm procesu (Intel)

Současná výrobní technologie integrovaných obvodů podle Intelu vydrží přinejmenším do doby, kdy se budou čipy vyrábět 7nm procesem. Potřeba nových a drahých postupů nastane až později.

Mooreův zákon bude platit nejméně do 7nm procesu (Intel)Současná metoda výroby procesorů, grafických čipů a dalších křemíkových komponent sice bude dříve či později nahrazena jinou, ale během příštích několika let k tomu nedojde. Alespoň to tvrdí jedni z nejpovolanějších – zástupci společnosti Intel.

Právě probíhající konference International Solid-State Circuits Conference v San Francisku se zaměřuje na současnost a budoucnost designů procesorů. Vystoupil na ní i Mark Bohr, který působí v Intelu na výzkumné pozici senior fellow.

Bohr tvrdí, že vývoj výroby procesorů dospěje k 10nm procesu (očekává se v roce 2016) i k 7nm procesu (očekává se v roce 2018) za použití stávajících postupů.

Moore platí i po 50 letech

Proč je to důležité? Intel tímto dává najevo, že přinejmenším během několika dalších let mohou být jeho partneři klidní – Mooreův zákon zůstává i po padesáti letech v platnosti.

Kdesi v nedaleké budoucnosti (nyní však o trochu vzdálenější) se totiž vznáší hrozba vyčerpání možností současných výrobních technologií. Pokud by pak výrobci jako Intel chtěli pokračovat v tempu vývoje, museli by nasadit technologie nové, s nejvyšší pravděpodobností dražší.

Oddálení obav ze zpomalení nebo zdražení vývoje procesorů je proto velmi dobrou zprávou pro (nejen) segment PC.

Zdroj: IDG News Service

Úvodní foto: Intel

Komentáře