Microsoftu se ve druhém kvartálu dařilo v cloudu, celkové výsledky však klesaly

Společnost si pohoršila především vlivem neúspěchu v oblasti mobilních zařízení. Na druhou stranu, příjmy z cloudových služeb Azure se například zdvojnásobily, stejně jako ukazatele týkající se Office 365.

Microsoftu se ve druhém kvartálu dařilo v cloudu, celkové výsledky však klesalyMicrosoft zveřejnil své výsledky za druhý kvartál 2016, které mají svůj rub i líc. Společnosti se dařilo v nových perspektivních cloudových oblastech, ale celkové ukazatele poklesly, zejména vlivem neúspěchu v oblasti hardwaru.

Za druhé čtvrtletí utržil celkem 20,6 miliardy dolarů, což je o 1,6 miliardy méně než ve druhém kvartálu předchozího roku. Čistý zisk činil 3,1 miliardy dolarů.

Na tržbách se podepsal ústup z trhu chytrých telefonů, který měl následek 71% propad příjmů v této oblasti. Microsoft nedlouho předtím oznámil, že vlivem krachu mobilní strategie padá jeho záměr dosáhnout do poloviny roku 2018 jedné miliardy aktivních zařízení s Windows 10.

A teď ty dobré zprávy – cloudová divize, která zahrnuje služby platformy Azure a software pro severy, vykázala růst příjmů o 7 % na 6,7 miliardy dolarů. Příjmy ze samotných služeb Azure se podle Microsoftu meziročně zdvojnásobily, firma však nezveřejnila, jak velký podíl mají na celkových výsledcích divize.

Příjmy z vyhledávacích nástrojů vyrostly ve druhém kvartálu o 16 %, přičemž například v červnu pocházelo 40 % těchto příjmů ze zařízení s Windows 10. Příčinou nejspíše bude to, že virtuální asistentka Cortana využívá při vyhledávání službu Bing.

Dobře se dařilo také v oblasti produktivního softwaru. Microsoft uvádí, že počet komerčních licencí Office 365 vyrostl ve druhém kvartálu meziročně o 45 % vlivem toho, jak podniky přecházejí na model předplatného.

Výsledky z druhého kvartálu tak lze interpretovat tím způsobem, že Microsoftu vychází strategie Satyi Nadelly kladoucí důraz na cloudové služby. Na druhou stranu, růst výsledků v této oblasti přesto nestačí na vyrovnání celkového poklesu tržeb.

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: © Jan Prchal - Fotolia.com

Komentáře