Microsoft zřejmě zlevní OEM licence Windows 8.1 o téměř tři čtvrtiny

Sleva má platit pro tablety a notebooky v cenové kategorii do 250 dolarů. Důvodů pro její zavedení může být hned několik.

Microsoft zřejmě zlevní OEM licence Windows 8.1 o téměř tři čtvrtiny



Microsoft údajně snížil cenu licencí Windows 8.1 pro notebooky a tablety v kategorii do 250 dolarů. Výrobci těchto levnějších zařízení k nim mají mít licenci k dispozici za 15 dolarů oproti obvyklým 50.

Zprávu přinesla agentura Bloomberg a pochází od zdrojů, které si přály zůstat anonymní, neboť má jít o interní informace. Pro získání levné licence má být rozhodující výhradně cena, bez ohledu na velikost nebo druh zařízení.

Tvrdá konkurence

Odůvodnění takového kroku lze hledat v nástupu konkurence, která Microsoft na poli low-endových řešení poráží cenou. Jde například o koncept Chromebooků, jejichž operační systém Chrome OS dodává Google výrobcům zdarma, ale i o širokou nabídku tabletů s Androidem, který je výrobcům rovněž dostupný bezplatně nebo velmi levně.

Ross Rubin, analytik agentury Reticle Research, je přesvědčený, že jde především o druhou jmenovanou hrozbu.

Konkurence Chromebooků sice může být motivátorem, tím skutečným je ale segment tabletů,“ uvedl.

V rámci notebooků Microsoft dominuje, ale v tabletech je silně pozadu. Přitom jde o zařízení, na která měly nové Windows expandovat díky svým dotykovým vlastnostem. Cenová konkurence v tomto segmentu je navíc mnohem tvrdší než u notebooků.“

Levná zařízení, u kterých bude možné slevu na licenci uplatnit, by podle zdrojů neměla procházet složitým certifikačním procesem pro využívání loga Windows a nebudou muset být dotyková. To umožňuje využití slevy i u notebooků.

Jde o žehlení?

Dalším možným faktorem je, že se Microsoft jednoduše snaží napravit vztahy s OEM. I ty nejvěrnější výrobce muselo například zarazit, když se Microsoft uvedením zařízení Surface stal jejich přímým konkurentem.

Nepříliš dobré přijetí Windows 8 potom způsobilo, že se někteří začali poohlížet po jiném systému, na němž by postavili svá zařízení.

Tami Rellerová, viceprezidentka Microsoftu a šéfka jeho marketingu, ostatně před dvěma týdny vyslala výrobcům pozitivní vzaz, když prohlásila: „Uděláme v rámci operačního systému a dalších programů s ním spojených vše pro to, abychom OEM pomohli dodávat na trh konkurenceschopná zařízení.“

Zařízení postavených na Windows je v cenové kategorii do 250 dolarů v současnosti minimum; v e-shopu Microsoftu tyto podmínky splňuje jediný tablet. Je proto možné, že sleva na licenci je pobídkou k expanzi.

Zdroj: IDG News Service, Bloomberg







Komentáře