Microsoft zřejmě opravdu chystá „cloudbooky“ a chce vyrazit do boje s Chrome OS

Podle nově uniklého dokumentu se (přinejmenším v Severní Americe) schyluje k válce o školní aktovky. Microsoft má počátkem května představit koncept Windows 10 Cloud, který nápadně připomíná chromebooky z dílny Googlu.

Microsoft zřejmě opravdu chystá „cloudbooky“ a chce vyrazit do boje s Chrome OSUniklý interní dokument Microsoftu, který byl zřejmě adresován partnerům, potvrdil zvěsti o chystaném konceptu cloudového PC běžící na speciální verzi operačního systému Windows 10 Cloud. Veřejnosti má tato novinka být představena počátkem května.

Dokument obsahuje seznam minimálních technických parametrů pro daná zařízení (někteří komentátoři jim už stihli vymyslet přezdívku „cloudbook“) a vyžadované vlastnosti včetně celodenní výdrže nebo rychlého spuštění.

Cloudbooky mají konkrétně vydržet v provozu přes 10 hodin na jedno nabití, spustit se za 20 sekund, být vybaveny čtyřjádrovým procesorem Intel Celeron nebo lepším, mít 4 GB operační paměti a nejméně 32GB eMMC nebo SSD úložiště.

Válka o školní aktovky

Dokument také potvrzuje hlavní důvod, proč to Microsoft celé dělá – Google a jeho chromebooky. Zejména na americkém trhu platí, že chromebook je vyhledávaným typem zařízení pro sektor vzdělávání, a jeho podíl na trhu je tak silný, že vyžaduje reakci.

Microsoft se tak nespíš chystá zahájit boj o školní aktovky. Podobně jako Google chce nabídnou levné a jednoduché zařízení, které bude podporovat pouze aplikace z Windows Store. Otázkou zůstává, kdo mu je vyrobí.

Všichni velcí výrobci PC (HP, Lenovo, Dell, Acer a Asus) už se totiž pustili do chromebooků, takže nyní budou buď muset přejít na novou platfomu, nebo se pustit do obou. Uvidíme, kdo se chytí, a koho nechají „cloudbooky“ chladným.

Microsoft se k uniklému dokumentu odmítl vyjádřit.

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: Microsoft

Komentáře