Microsoft zavede šest edicí Windows 10

Mezi šesti edicemi nového systému je jedna zvláštní verze pro sektor vzdělávání a jedna verze pro podniková mobilní zařízení. Datum vydání pořád zůstává tajemstvím, Microsoft se stále drží fráze „letos v létě“.

Microsoft zavede šest edicí Windows 10Microsoft představil šest konkrétních edicí Windows 10, které se objeví na trhu „letos v létě“ a které kromě klasických verzí zahrnují i verzi pro vzdělávání nebo podniková mobilní zařízení.

Počet edicí je o jednu vyšší než u Windows 8 a dělí se do dvou základních skupin: čtyři edice budou určeny pro klasická PC, hybridní zařízení s tablety nad 8 palců, dvě budou určeny pro menší tablety a chytré telefony.

Ať už bude zákazník používat jakoukoliv edici Windows 10, uživatelský zážitek bude stejně příjemný. Navíc budou mít k dispozici jednotný obchod Windows Store, kde budou moci vyhledávat, zkoušet a nakupovat univerzální aplikace,“ uvedl šéf marketingu Windows Tony Prophet.

Představené edice jsou následující:

  • Windows 10 Home budou klasickou spotřebitelskou edicí pro domácí uživatele. Bude se prodávat předinstalovaná na nových spotřebitelských PC, hybridních zařízeních a větších tabletech postavených na architektuře x86, mimo jiné i na zařízeních řady Surface od Microsoftu.

  • Edice Windows 10 Pro bude podle Tonyho Propheta určena zejména malým podnikům. Nabídne základní funkce edice Home, doplněné o určité podnikové vlastnosti, například podporu připojení k firemním sítím. Edice Pro bude o něco dražší než Home a bude se prodávat předinstalovaná na PC podnikové třídy.

  • Windows 10 Enterprise bude k dispozici výhradně skrze hromadné nákupy licencí. Podniky, které jsou členy program Software Assurance získají upgrade zdarma. Microsoft zároveň potvrdil, že pouze tato edice umožní volbu konzervativního plánu aktualizací, který uživatele ušetří změn rozhraní a funkcí a bude systému dodávat pouze bezpečnostní a kritické aktualizace.

  • Zcela novou edicí bude Windows 10 Education, která bude určena pro sektor vzdělávání. Podobně jako Enterprise ji bude možné získat pouze prostřednictvím hromadných licencí. Microsoft nespecifikoval konkrétní rozdíly mezi oběma edicemi, uvedl pouze, že školy a studenti používající edice Home a Pro dostanou možnost upgradu.

  • Edice Windows 10 Mobile a Windows 10 Mobile Enterprise budou určeny pro malé tablety a chytré telefony. Jejich vlastností mají být stejné, edice Mobile Enterprise ale bude dostupná pouze prostřednictvím hromadných licencí a podle Propheta nabídne „flexibilní možnosti správy aktualizací“.

Konkrétnější Prophet nebyl, ale je možné, že měl na mysli novou službu Windows Update for Business (WUB). U té se zatím ví, že ji budou podporovat edice Pro a Enterprise a že nabídne možnost nastavení tempa aktualizací pro jednotlivá zařízení. Více však v současnosti známo není.

Známy pak nejsou ani ceny, ani konkrétní data uvedení. Microsoft stále pečlivě používá frázi „letos v létě“. Navíc, jak jsme psali v dřívějším článku, nebudou Windows 10 uvedeny naráz, nýbrž budou postupně uvolňovány verze pro jednotlivé kategorie zařízení.

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: Microsoft

Komentáře