Microsoft vypustil první velkou aktualizaci pro podnikový plán Windows 10

S pětiměsíčním odstupem po vydání listopadové aktualizace Windows 10 se blíží její uvolnění pro účastníky podnikového plánu - o měsíc později, než bylo očekáváno a s nejasnou lhůtou, do které je aktualizaci nutné nainstalovat.

Microsoft vypustil první velkou aktualizaci pro podnikový plán Windows 10Microsoft v dohledné době uvolní svou velkou listopadovou aktualizaci Windows 10 do podnikového „rychlostního stupně“ Current Branch for Business (CBB). Potvrdil tak svůj záměr nechat významné aktualizace napřed otestovat spotřebiteli v plánu Current Branch (CB) a až s odstupem několika měsíců je uvolnit podnikovým zákazníků.

Windows 10 ve verzi 1511, která byla uvolněna v listopadu 2015, byly oficiálně zařazeny do plánu Current Branch for Business a jsou připraveny na to, aby je začaly používat organizace,“ uvedl Michael Niehaus, ředitel produktového marketingu Microsoftu.

Aktualizace bude podle Niehause dostupná „během nadcházejících týdnů“ prostřednictvím Windows Update, Windows Update for Business, Windows Server Update Services a dalších kanálů.

Měsíční zpoždění jako příznak zvolnění tempa?

Původní plán Microsoftu byl takový, že podniková aktualizace bude následovat čtyři měsíce po té spotřebitelské, což by odpovídalo tempu tří významných aktualizací ročně. Hned u první velké aktualizace však byl odstup větší – celkem pět měsíců.

Podle analytiků tato skutečnost potvrzuje to, o čem se hovořilo již nějakou dobu, a co nakonec potvrdil i samotný Microsoft – tempo velkých aktualizací bude pomalejší, než bylo původně zamýšleno. Na letošní rok byla zatím oznámena jen „výroční aktualizace“, která pravděpodobně vyjde na přelomu července a srpna . Je možné, že bude jediná.

Jak dlouhá bude lhůta pro nainstalování?

Uvolnění aktualizace nemusí nutně znamenat její okamžité nasazení v podnicích, přinejmenším ne všech. Microsoft však vyžaduje, aby uživatelé aktualizaci v určité lhůtě od jejího vydání nainstalovali, jinak přijdou o možnost získávat patche. U podnikového plánu CBB však tato lhůta není přesně známá.

Je možné, že místo dříve udávaných 12 měsíců budou mít podniky čas pouze do vydání příští velké aktualizace. Kdyby Microsoft skutečně vydal aktualizaci „Anniversary Update“ ke 29. 7. tohoto roku a podniková verze by opět následovala s pětiměsíčním odstupem, měly by podniky jen 8 měsíců namísto 12. 

Zároveň je však možné, že podniky budou mít „ultimátum“ prodloužené až do vydání aktualizace následující po té, co přijde letos v létě.

Nejistota ohledně politiky aktualizací je možným indikátorem toho, že sám Microsoft nemá v tomto ohledu jasno a teprve zkouší, jaké bude ideální tempo a co mu jeho podnikoví zákazníci dovolí – jak totiž víme, Microsoftu není vůči hlasu korporací hluchý.

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: Microsoft

Komentáře