Microsoft vydal patch proti ransomwaru WannaCry, ochrání již nepodporované systémy

Uživatelé již nepodporovaných systémů Windows XP, Windows Server 2003 a Windows 8 si mohou stáhnout bezpečnostní patch, který je ochrání proti ransomwaru WannaCry i jeho budoucím mutacím. Windows 10 útoku odolaly.

Microsoft vydal patch proti ransomwaru WannaCry, ochrání již nepodporované systémyMasivní globální útok provedený prostřednictvím ransomwaru WannaCry přiměl Microsoft k nezvyklému kroku – společnost vydala speciální patch pro již nepodporované verze Windows, který ochrání uživatele před nakažením.

Konkrétně se jedná o systémy Windows XP, Windows Server 2003 a Windows 8. Ihned dodejme, že WannaCry svým způsobem posloužilo jako reklama na bezpečnostní funkce Windows 10. Nejnovější verze operačního systému totiž útokům odolala

Epidemie vypukla v pátek a během víkendu se přestala šířit poté, co nezávislý bezpečnostní expert našel v kódu bezpečnostní pojistku. To však neznamená, že je vyhráno, neboť útočníkům postačí změnit několik parametrů a útok může začít nanovo. Jedinou spolehlivou prevencí je aktualizace systému.

WannaCry se v první fázi šířilo prostřednictvím phishingu. Jakmile se však dostalo do počítače, začalo se šířit napříč sítí a aktivně při tom vyhledávalo a napadalo systémy, které obsahovaly chybu ve službě Server Message Block.

Výsledkem úspěšného napadení je zablokovaný počítač, zašifrovaná data a požadavek na zaplacení 300 nebo 600 dolarů v bitcoinech. Bezpečnostní firmy nabádají zasažené uživatele, aby výkupné zatím neplatili a vyčkali, zda se nepodaří vyvinout bezplatný „protijed“.

Zdroj: IDG News Service

Úvodní foto: © freshidea - Fotolia.com

Komentáře