Microsoft ukončil retailový prodej Windows 7

Společnost Microsoft přestala s přímým prodejem Windows 7 a za necelý rok je přestane dodávat i OEM výrobcům. Systém však zůstane v oběhu ještě řadu let.

Microsoft ukončil retailový prodej Windows 7Společnost Microsoft ke 30. 10. v tichosti ukončila retailový prodej operačního systému Windows 7. Dodržuje tak svou dříve stanovenou politiku „do roka a do dne“, v rámci níž se rok po vedení nových Windows přestane prodávat předchozí verze a do dvou let se přestane dodávat i OEM.

Informaci přinesl Computerworld s odvoláním na oficiální stránku Windows, kde měla data ukončení prodeje ke 30. 10. 2013 resp. 2014 být uvedena. V současnosti však stránka místo toho uvádí, že data „budou stanovena.“ Zveřejněna však byla také informace, že Windows 8 se přestanou v retailu prodávat k 31. 10. 2014.

Co to vlastně znamená?

Samotné ukončení přímého prodeje v zásadě neznamená nic a jde o do jisté míry umělý milník. Mezi distributory a prodejci se nachází tolik krabic se systémem, že se může prodávat ještě roky.

Amazon má údajně stále k dispozici kopie Windows Vista a dokonce i Windows XP. Do druhého data navíc bude existovat možnost koupit systém skrz OEM výrobce, jinými slovy předinstalovaný na počítači, který si zákazník pořídí.

Druhé datum již představuje milník o něco hmatatelnější. S jeho příchodem se definitivně zavřou kohouty a Microsoft přestane OEM poskytovat licence. Ani zde však nepůjde o nijak radikální řez, neboť řada OEM se licencemi předzásobí.

Ani kdyby chtěli...

Definitivní ukončení prodeje pořád nebude znamenat konec Windows 7. Nové Windows 8 Pro v sobě mají možnost downgradu na starší verzi, a stejnou možnost obsahuje i řada firemních licencí. I kdyby Microsoft napnul všechny síly k vymýcení Windows 7, systém z roku 2009 ještě řadu let zůstane standardem.

Podle společnosti Net Applications jej totiž ke konci listopadu tohoto roku používalo 46,6 % všech PC na světě a 51,3 % těch, které používají Windows.

Zdroj: IDG News ServiceKomentáře