Microsoft udělá z Windows 10 automatickou aktualizaci

Microsoft přidává v rámci šíření Windows 10 na agresivitě. Někteří uživatelé je v příštím roce dostanou v podobě doporučené, tedy automaticky stahované aktualizace.

Microsoft udělá z Windows 10 automatickou aktualizaciTouha Microsoftu získat co nejvíce uživatelů Windows 10 je opravdu silná. Dokonce tak moc, že se systém začne automaticky stahovat do PC některých uživatelů, kteří v současnosti používají starší verze systému.

Podle výkonného viceprezidenta společnosti Terryho Myersona chce Microsoft z Windows 10 učinit „doporučenou“ aktualizaci ve Windows Update, k čemuž má dojít někdy během roku 2016. Ještě dříve se „desítky“ objeví ve Windows Update jako „volitelná“ aktualizace.

Uživatelé, kteří mají nastavenou Microsoftem doporučenou politiku aktualizací (ve které se „doporučené“ aktualizace stahují automaticky a nepodléhají schválení ze strany uživatele), se tak mohou příští rok dočkat automatického stažení Windows 10, aniž by byli předem varováni.

Hlavně nenápadně...

Nepříjemné to bude zejména pro ty, kteří platí za internet na základě objemu stažených dat. To se netýká uživatelů Windows 8.1, které po měřeném připojení automatické aktualizace nestahují, ovšem ti uživatelé, kteří používají Windows 7, budou muset stahování aktualizací ručně vypnout, jinak jim na účtu naskáčou poplatky za nechtěné gigabajty.

Ze strany Microsoftu jde o poněkud agresivní taktiku, zejména pokud si vzpomeneme, že když před nedávnem udělal přesně totéž, označil to za omyl a omlouval se. Na druhou stranu, automatické stažení systému ještě nebude znamenat Windows 10 na věčné časy. Uživatelé budou muset instalaci systému schválit a navíc budou mít 31 dní na návrat ke starému systému.

Honba za miliardou

Microsoft oznámil tuto novinku v rámci širší strategie pro šíření Windows 10. Další změnou je například to, že uživatelé, kteří systém skutečně chtějí, jej dostanou ke stažení ihned, zatímco v počátcích dostupnosti „desítek“ si museli udělat rezervaci a čekat.

Microsoft si vytyčil za cíl dosáhnout do tří let jedné miliardy zařízení běžících na Windows a současné kroky se dají považovat za součást této snahy.

Otázkou je, nakolik budou uživatelé nadšeni z toho, že společnost svůj systém „tlačí“ prostřednictvím jeho téměř pokoutného vložení mezi běžné aktualizace, a zda se taková strategie v dlouhodobém měřítku neukáže jako kontraproduktivní.

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: Microsoft

Komentáře