Microsoft si nechal patentovat modulární PC

Patent počítá se stolním počítačem, ve kterém půjdou velmi jednoduše měnit jednotlivé komponenty, od procesoru až po displej. Neznamená to však, že se Microsoft chytá takové zařízení uvést a už vůbec ne to, že by s ním měl zaručený úspěch.

Microsoft si nechal patentovat modulární PCMicrosoft si nechal patentovat koncept modulárního stolního PC, které umožní měnit jednotlivé komponenty a teoreticky by mohlo představovat poslední počítač, který si uživatel kdy pořídí. V případě selhání nebo zastarání určitého komponentu (procesor, baterie, grafika apod.) by jej uživatel jednoduše vyměnil.

Patent popisuje zařízení, kde jsou komponenty schované pod displejem, který je rovněž vyměnitelný. Kromě výměny stávajících modulů se počítá i s budoucím přidáváním nových, které by umožnily například ovládání gesty nebo holografickou projekci. Každý komponent má přidělené své místo a na místě jej drží magnety.

Microsoft samozřejmě není první, kdo přišel s podobným nápadem, ale mohl by být první, kdo jej realizuje. Razer již v roce 2014 představil koncept modulárního PC s kódem Project Christine, ale dál už se nedostal. Acer sice začal prodávat jádro svého „skládacího“ PC Revo Build, ale žádný ze slibovaných přídavných komponentů se na trhu zatím neobjevil.

Problém modulárních PC tkví v tom, že potřebuje širokou podporu výrobců. Pokud se velké množství hardwarových firem nezaváže k dlouhodobé spolupráci, budou mít zákazníci k dispozici jen omezenou nabídku drahých komponentů a měli by menší svobodu v tom, jak s nimi nakládat, než kdyby si PC postavili sami.

Na druhou stranou, Microsoft má výhodu v tom, že je výrobcem platformy, kterou všichni výrobci PC používají a tím pádem má silnou vyjednávací pozici. Pokud by Microsoft zajistil podporu modulárních zařízení ve Windows a ukázal pilotní řadu komponentů, možná by dokázal přesvědčit své hardwarové partnery, aby se přidali.

Zdroj: IDG News ServiceKomentáře