Microsoft se zbaví „hloupých“ telefonů, osud Lumií zůstává nejistý

Část aktiv bývalé Nokie odkoupí taiwanský Foxconn, samotnou značku převezme finská společnost HMD Global, která ji chce coby výrobce mobilních zařízení vrátit na trh. Jak to bude dál s chytrými telefony řady Lumia, zůstává ve hvězdách.

Microsoft se zbaví „hloupých“ telefonů, osud Lumií zůstává nejistýMicrosoft v roce 2014 koupil finskou Nokii, což se nyní po zkušenostech z následného vývoje let jeví jako obrovská chyba (nebo nevyužitá příležitost, chcete-li) předchozího vedení v čele se Stevem Ballmerem.

Poté, co Microsoft v polovině roku 2015 odepsal celou investici ve výši 7,9 miliardy dolarů, začalo být jasné, že jeho mobilní hardwarová strategie začíná praskat v základech. Nyní Microsoft oznámil, že prodává své „hloupé“ telefony a vše, co s nimi souvisí.

Nokia se vrací do Finska

Kupcem továrny ve Vietnamu, softwaru, služeb a zákaznických a dodavatelských smluv se stane FIH Mobile, dceřiná firma taiwanského výrobce, který je na západě známý pod značkou Foxconn.

Samotnou značku Nokia společně s autorskými právy z oblasti designu zase převezme finská firma HMD Global, která chce oživit Nokii jako značku mobilních zařízení, ovšem na Androidu. Microsoft za to vše dostane 350 milionů dolarů.

Opuštěním segmentu klasických mobilů se Microsoft odstřihne od jedné ze tří skupin uživatelů, na které cílila jeho revidovaná mobilní strategie pod Satyou Nadellou. Ten totiž rozhodl, že telefony budou zaměřeny na podnikové klienty, milovníky značky Windows a (nyní zavržené) nízkopříjmové uživatele.

Původní myšlenka byla taková, že „hloupý“ telefon uživatele z rozvojových trhů časem dovede ke koupi levného chytrého telefonu. Je však pravděpodobné, že šlo spíše o znouzectnost a potřebu vymyslet, co udělat s klasickými mobily, které Microsoft musel koupit spolu se zbytkem Nokie, aniž by o ně měl zájem.

A co bude s Lumiemi?

Jistá věc je, že se Microsoft nezbavuje nijak lukrativního segmentu. V prvním kvartálu letošního roku prodal 15,7 milionu klasických mobilních telefonů, což je o 36 % horší výsledek než v předchozím roce.

Prodej chytrých telefonů řady Lumia za stejné období však dopadl mnohem hůře, když se meziročně propadl o 73 % na 2,3 milionu kusů. Celkové příjmy Microsoftu z hardwaru byly ve srovnání s loňským prvním kvartálem poloviční.

O to větší pozornost vzbudila slova, kterými Microsoft doprovodil své oznámení o prodeji části své mobilní divize. Firma totiž uvedla, že bude „pokračovat ve vývoji Windows 10 Mobile a podporovat telefony Lumia, jako jsou Lumia 650, Lumia 950 a Lumia 950 XL, stejně jako telefony od OEM partnerů, jako jsou Acer, Alcatel, HP, Trinity nebo Vaio.“

Kde je háček? V absenci jakékoliv zmínky o nových modelech. Všimněte si – pokračovat ve vývoji systému, ale podporovat telefony Lumia. Znamená to, že výše uvedené modely jsou poslední, které kdy Microsoft v rámci řady Lumia uvedl? Řada analytiků je o tom přesvědčena.

Už nebude žádná další Lumia,“ uvedl napřílklad Jan Dawson, hlavní analytik Jackdaw Research. „[Vyjádření Microsoftu] však do budoucna nechává otevřená vrátka pro novou, užší strategii v oblasti mobilních telefonů.“

Zdroj: IDG News ServiceKomentáře