Microsoft se údajně chystá opět utáhnout šrouby, aby podpořil přechod na Office 365

Podle nové prognózy společnosti Gartner ztratí majitelé všech věčných licencí kancelářské sady Microsoft Office ke konci roku 2020 přístup ke cloudovým službám, jako jsou OneDrive nebo Exchange. Jediným řešením bude přechod na model předplatného v rámci Office 365.

Microsoft se údajně chystá opět utáhnout šrouby, aby podpořil přechod na Office 365Michael Silver a Stephen Kleynhans, analytici společnosti Gartner, publikovali novou prognózu, která předpokládá, že Microsoft ke konci roku 2020 „zařízne“ uživatele tradičních licencí sady Office a odepře jim přístup ke cloudovým službám.

Tato prognóza nepřichází jako blesk z čistého nebe. Microsoft již v roce 2017 avizoval, že majitelé tradičních licencí Office budou mít přístup ke cloudovým službám (např. OneDrive, Exchange nebo Skype) jen během prvních pěti let oficiální podpory.

Toto pravidlo má vstoupit v platnost v říjnu 2020, kdy budou mít edice Office 2010, Office 2013 a Office 2016 těchto pět let již za sebou a tudíž by měly ztratit přístup ke cloudovým službám. Chystané edici Office 2019 vyprší prvních pět let podpory koncem roku 2023.

Zmínění analytici se však domnívají, že Microsoft koncem roku 2020 zakáže přístup ke cloudu úplně všem edicím, tedy včetně Office 2019, které ještě ani nejsou na světě. Řešením bude – jak jinak – přechod na Office 365 nabízené formou předplatného.

Není třeba dodávat, že hrozba pouhých dvou let přístupu ke cloudovým službám může odradit nejednu organizaci k nákupu tradiční licence Office 2019, což je dost možná přesně to, čeho chce Microsoft dosáhnout.

Výrobce se již dlouhou dobu netají tím, že upřednostňuje model předplatného před věčnými licencemi. Když připomeneme drobný, ale výmluvný krok v podobě stažení z technických fór pro starší produkty, prognóza Gartneru představuje další díl skládačky.

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: Microsoft

Komentáře