Microsoft přestal výrobcům prodávat licence Windows 7 a 8.1

Po vyčerpání současných zásob již budou výrobci do nových zařízení moci instalovat pouze Windows 10. Zatímco verzi 8.1 zřejmě nikdo příliš postrádat nebude, nad labutí písní populárních „sedmiček“ možná ukápne nejedna slza.

Microsoft přestal výrobcům prodávat licence Windows 7 a 8.1Operační systémy Windows 7 a 8.1 odcházejí na odpočinek. Microsoft totiž ke 31. 10. letošního roku uzavřel pomyslné kohouty a přestal výrobcům PC prodávat licence k oběma verzím svého klíčového produktu. Jedinou možností (po vyčerpání zásoby dříve prodaných licencí) tak zůstávají nejnovější Windows 10.

S trochou patosu lze říci, že jsme svědky konce jedné významné éry. „Sedmičky“, oblíbená a stále velmi široce používaná edice Windows, se měly výrobců přestat prodávat již k poslednímu říjnu 2014, ale Microsoft tehdy porušil svou tradici a ukončil pouze prodej spotřebitelské verze.

Verze Windows 7 Professional se pak prodávala ještě dva další roky a zažila i spuštění nástupce svého nástupce. V nových zařízeních se po vyčerpání zásob licencí již neobjeví, ale definitivní konec to ještě není – firmy využívající podnikové licence totiž budou moci provést downgrade i na nově zakoupených počítačích.

Je proto možné, že „sedmičky“ budou široce používány až do definitivního ukončení podpory v lednu 2020. Edice sice od spuštění Windows 10 ztratila přibližně pětinu svého podílu, ale v říjnu letošního roku přesto běžela na 48 % všech PC na celém světě, což je více než dvojnásobek podílu „desítek“.

Zdroj: IDG News Service
Komentáře