Microsoft potvrdil, že přechod na Windows 10 bude probíhat ve vlnách

Zatímco účastníci programu Windows Insider dostanou Windows 10 ihned po uvedení systému na trh, ostatní si zřejmě budou muset počkat.

Microsoft potvrdil, že přechod na Windows 10 bude probíhat ve vlnáchMicrosoft oznámil, že Windows 10 budou uživatelům dostupné ve vlnách – jinými slovy, ne všichni je dostanou hned. Výjimkou jsou účastníci programu Windows Insider, tedy ti, kteří se účastnili testování betaverze systému. Tito uživatelé by měli „desítky“ obdržet ihned po uvedení systému 29. 7. 2015.

Ostatní uživatelé, kteří si pouze zarezervovali bezplatnou licenci, si zřejmě budou muset počkat. Microsoft nezveřejnil žádný časový rozpis dalších vln upgradů, může to tedy zabrat dny, týdny, ale i měsíce.

Tato praktika není nijak neobvyklá, používají ji například Google nebo Mozilla pro uvolňování nových verzí svých prohlížečů. Na jednu stranu je tento postup výhodný pro zákazníky, protože výrobce softwaru sbírá zpětnou vazbu a uživatelé v pozdějších vlnách dostávají optimalizovaný systém, zároveň jde o způsob, jak zajistit, aby se výrobci nezhroutily servery.

Tato metoda se netýká edicí Windows 10 Enterprise a Windows 10 Education, které nejsou součástí bezplatných upgradů a lze si je pořídit jen na základě hromadného nákupu licencí. Tyto systémy budou všem zákazníkům dostupné od 1. 8. 2015.

Microsoft zároveň potvrdil, že výrobci PC „brzy“ dostanou nový systém, aby jej mohli předinstalovat do nových zařízení. Licence systému dostanou ještě před datem uvedení i retaileři.

Zdroj: IDG News Service

Úvodní foto: Microsoft

Komentáře