Microsoft odhaluje první aktualizaci Windows Phone 8.1 s vítanými funkcemi

Microsoft formálně uvedl Windows Phone 8.1 Update a potvrdil funkce jako složky na obrazovce Start, aplikace v sandboxu či VPN funkce pro surfování na veřejných Wi-Fi sítích.

Microsoft odhaluje první aktualizaci Windows Phone 8.1 s vítanými funkcemi
Windows Phone 8.1 Update, dříve označovaný jako Windows Phone 8.1 GDR1, přidává na úvodní obrazovku Start nově podporu složek a obsahuje řadu dalších žádaných funkcí.

Zájemci, kteří se přihlásili do programu Developer Preview si budou moci stáhnout update příští týden. Běžní uživatelé si budou muset počkat několik měsíců, než bude update formálně otestovaný a nasazený operátory.

Joe Belfiore, viceprezident Windows Phone v Microsoftu potvrdil řadu očekávaných funkcí v příspěvku na firemní blogu.

Update umožní uživatelům seskupovat živé dlaždice (Live Tiles) na úvodní obrazovce do složek. Funkce dříve známá na Androidu a iOS, kterou Microsoft označuje jako „živé složky“ (Live Folders) se má chovat spíše jako skupina uchovávající v sobě živé dlaždice.

Microsoft podle očekávání přidal nové funkcionality asistence jménem Cortana. Jde např. o scénáře přirozeného jazyka, možnost nastavení odložení připomínek a zábavná vylepšení její osobností jako „napodobování uživatele“. Výrobce Cortaně přidal také možnost aktivovat hands-free skrze schopnost „Call Cortana“.

Nové funkcionality pro produktivitu

Řada menších, ale šikovných funkcí má podpořit produktivitu. Mezi nimi lze jmenovat schopnost automaticky se připojit k veřejnému Wi-Fi hotspotu a sdílet privátní SSID a hesla s důvěryhodnými přáteli.

Update Windows Phone 8.1 navíc umožní nastavit VPN pro bezpečný přenos informací přes veřejné sítě. Zatím není jasné, kdo bude službu VPN zajišťovat.

Microsoft zdůraznil také funkci navrženou přímo pro firmy – tzv. Apps Corner – krok k zašifrování celého telefonu na vyžádání IT oddělení zaměstnavatele. Apps Corner poskytuje speciální sandboxovaný archiv pro ukládání aplikací.

Firmy mohou Apps Corner použít také pro přímé nabootování do konkrétní aplikace, čímž tak ze smartphonu udělají např. specializované zařízení pro jeden účel.

Uživatelé naleznou také funkce jako možnost hromadného smazání všech SMS nebo jejich přeposlání dál. Navíc bude u nových aplikací dostupných ve Windows Store rotovat ikonka Windows Store.

Něco pro zábavu

Microsoft aktualizoval také aplikaci Xbox Music, která umožní např. synchronizaci sbírky hudby na pozadí a řadu dalších funkcí. Společnost chystá přidání možností jako „quickplay“ pro přehrání nedávnou spouštěných skladeb nebo podporu pro Kids Corner (koutek pro děti).

Ačkoliv nelze Windows Phone 8.1 Update považovat za něco převratného, co nažene zákazníky do obchodů, rozhodně nabídne několik užitečných vylepšení, které uvítá zejména firemní klientela. Ta bude zřejmě také nejvíce otevřena nákupu mobilní platformy, která má nejblíže k jejich pracovnímu prostředí.

Zdroj: IDG News Service
Galerie

Úvodní foto: Microsoft

Komentáře