Microsoft odhalil Windows 10, jednotný systém pro všechny typy zařízení

Příští generace Windows bude společná nejen pro PC a tablety, ale i pro telefony, zařízení v rámci Internetu věcí nebo datacentra. Kromě flexibility mají Windows 10 přinést řadu vylepšení pro podniky, ale i tradičnější ovládání prostřednictvím pracovních ploch (neboť nově jich bude možné mít více).

Microsoft odhalil Windows 10, jednotný systém pro všechny typy zařízeníMicrosoft představil příští generaci svého operačního systému, která navzdory očekáváním ponese název Windows 10. Již od středy 1. 10. bude k dispozici technický náhled, s nímž bude spojený start programu Windows Insider Program (WIP), zatím největšího projektu pro otevřenou spolupráci, jaký kdy Microsoft spustil.

Účastníci WIP dostanou k dispozici pracovní verzi nových Windows 10 a Microsoft je bude po celý zbytek zásobovat novými buildy, které budou účastníci používat, testovat a zasílat k nim zpětnou vazbu. Microsoft pozváním úživatelů takřka k rýsovacímu představil zcela nový způsob vývoje svého operačního systému.

Více o WIP a technickém náhledu Windows 10 najdete na webu preview.windows.com.

Jeden systém pro všechny

Jaké však nové Windows budou? Především flexibilní a použitelné napříč zařízeními. Z tiskové zprávy Microsoftu totiž vyplývá, že systém nebude určen pouze pro PC a tablety, ale i pro telefony, herní konzole Xbox, gadgety a další zařízení, doslova „na zatím vůbec nejširší škále zařízení, od Internetu věcí po globální podniková datacentra“.

Vývojáři dostanou k dispozici konvergovanou platformu pro vývoj aplikací a unifikovaný app-shop. Jedna aplikace tak bude použitelná na celé řadě zařízení bez nutnosti vytváření více verzí pro jednotlivé platformy.

Windows 10 představují první krok ke zcela novým generacím Windows, které přinesou uživatelům nové možnosti, jak pracovat, bavit se a být ve spojení. Bude to náš zatím největší operační systém a ta nejlepší verze, jakou kdy Microsoft představil svým podnikovým zákazníkům. Těšíme, že budeme spolu se širší komunitou pracovat na tom, abychom během příštích měsíců přivedli Windows 10 na svět,“ uvedl Terry Myerson, výkonný víceprezident divize operačních systémů Microsoftu.

Zaměřeno na byznys

Ne náhodou zdůraznil Terry Myerson podnikové zákazníky. Microsoft je totiž přesvědčen, že Windows 10 přinesou již v základu téměř vše, co si mohou podniky přát. Mají zahrnovat zabezpečení na enterprise úrovni, stejně jako vlastnosti pro správu identity a ochranu informací. Nový systém má být odolnější proti krádeži identity a phishingu, stejně jako zabraňovat ztrátě dat pomocí kontejnerů a separace dat na úrovni souboru a aplikace.

Vylepšení má dostat i správa a instalace, která bude možná přímo z Windows 7 a Windows 8 a zmizí tak dřívější nutnost formátování a přeinstalace. Podniky si dále budou moci vybrat tempo adopce nejnovějších inovací a vylepšení. Zároveň si budou moci přizpůsobit app store podle svých potřeb, s tím cílem možnosti hromadných nákupů licencí, flexibilní distribuce a „recyklace“ licencí, bude-li potřeba.

Více pracovních ploch a návrat menu Start

Ukázka technického náhledu nových Windows 10 představila některé z vlastností, která tato verze přinese, případně je na přání užvatelů vrátí. Takový případ je klasické menu Start, které přijde vylepšeno o nový prostor, do kterého si uživatel může nastavit odkazy na oblíbené aplikace, programy, kontakty a webové stránky.

Klasické podoby se dostane i aplikacím z Windows Store, které budou mít stejný formát jako desktopové programy – budou spuštěny v okně, půjde jim měnit velikost, hýbat s nimi po ploše a dále ovládat pomocí tradiční horní lišty.

Vylepšení dostane i snapping, který umožní práci až se čtyřmi aplikacemi naráz v kvadrantovém rozdělení obrazovky. Windows 10 navíc dostanou chytrou funkci, která bude uživateli navrhovat další aplikace a programy pro zaplnění volných míst.

V rámci multitaskingu přibude na liště tlačítko „Task view“, které umožní rychlé přepínání mezi spuštěnými aplikacemi a soubory a poskytne jednoduchý přístup na libovolnou pracovní plochu. Ano, libovolnou pracovní plochu, neboť Windows 10 umožní vytvořit si více samostatných ploch pro různé projekty, případně pro práci a pro zábavu. Záležet bude jen na uživateli.

Zdroj: Microsoft
Úvodní foto: Microsoft

Komentáře