Microsoft nastavil otevřená pravidla pro duševní vlastnictví u společných projektů

Výrobce představil sadu pravidel s názvem Shared Innovation Principles, která definuje jasné a poměrně velkorysé podmínky zaručující zákazníkům vlastnická práva na společně vyvinutá softwarová řešení

Microsoft nastavil otevřená pravidla pro duševní vlastnictví u společných projektůMicrosoft představil soubor pravidel, která mají vyjasnit otázky duševního vlastnictví u řešení vyvíjených společně se zákazníky. Nová sada s názvem Shared Innovation Principles je reakcí na rostoucí počet organizací, které se zabývají vývojem softwaru.

Nastavení pravidel má předejít zmatku spojeného se společnými softwarovými projekty, například ohledně toho, komu budou patřit patenty na výsledná řešení. Stručně řečeno jde o rozumnou aplikaci známého rčení, že pořádek dělá dobré přátele.

Realita je taková, že z většiny velkých firem se v budoucnu stanou tvůrci duševního vlastnictví, jen o tom zatím nevědí,“ uvedl Patrick Moorhead z Moor Insights & Strategies, který ocenily kroky Microsoftu jako „velmi otevřené a ucelené“.

Nová pravidla například zaručují, že majitelem patentů na řešení vzniklá v rámci spolupráce se stanou zákazníci, zatímco Microsoft na ně získá licenci. Tu však bude moci využít pouze na vylepšení svých vlastních platforem.

Microsoft se v pravidle dále zavazuje, že nebude prostřednictvím smluvních podmínek bránit přenosu softwaru na jiné platformy nebo že bude podporovat projekty zabývající se otevřeným softwarem.

Zdroj: IDG News Service

Úvodní foto: kentoh @fotolia.com

Komentáře