Microsoft nakonec prodlouží podporu Windows 10 1511, ale jen podnikům

Zákazníci používající starou verzi Windows 10 1511 ve variantě Enterprise nebo Education se dočkali prodloužení podpory o šest měsíců do dubna 2018. Spotřebitelé mají smůlu.

Microsoft nakonec prodlouží podporu Windows 10 1511, ale jen podnikůmMicrosoft sice ukončil podporu staré verze Windows 10 s označením 1511, ale nyní se ukazuje, že organizace (opět) dostanou výjimku. Licence této verze systému ve variantě Windows 10 Enterprise a Windows 10 Education získají šest měsíců podpory navíc.

Zatímco spotřebitelé mají smůlu, podniky a školy budou moci původní „desítky“ používat až do dubna 2018. Dodejme, že jim Microsoft bude dodávat pouze omezené množství bezpečnostních aktualizací, konkrétně ty označené jako „kritické“ nebo „důležité“.

Rovní a rovnější

Politika aktualizací Windows 10 procházela od spuštění systému řadou výrazných i méně výrazných změn, dokud výrobce nedefinoval aktuální (zatím) model, který počítá s uvedením velkého updatu každých 6 měsíců a následnou 18měsíční podporou dané verze .

Podnikoví zákazníci se od začátku těšili zvláštnímu zacházení a Microsoft během předchozích let udělal několik řadu ústupků. Současné prodloužení podpory verze 1511 je nutno vnímat jako jeden z nich.

Verze tak bude nakonec podporována 29 měsíců, což je bezmála o rok déle, než je stanoveno v současném modelu. Dodejme, že pokud nedojde k podobnému zásahu, podpora následující verze 1607 skončí o měsíc dříve, v březnu 2018.

Nenechat se ukolébat

Je však velmi pravděpodobné, že Microsoft prodlouží podporu i v jejím případě. Výrobce sice zásadně neuvádí důvody svých kroků, ale lze usuzovat, že mu dali podnikoví zákazníci jasně najevo, že nestihnout přejít na novější verzí ve stanovené lhůtě.

Podobný ústupek se neobjevil poprvé a pro Microsoftu i jeho zákazníkům představuje tato situace nepříjemné riziko. Podniky totiž mohou nabýt dojmu, že výrobce navzdory svým deklaracím nakonec vždy ustoupí a vyhoví jejich požadavkům.

Microsoft pochopitelně nemá zájem zanechat své klíčové klienty s nezabezpečeným a nepodporovaným systémem, na druhou stranu by ho však určitě potěšilo, kdyby si i podniky zvykly na pravidelný rytmus velkých updatů. Zřejmě bude třeba najít střední cestu.

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: Microsoft

Komentáře