Microsoft mění předplatné a ceny Windows 10 Enterprise

Společnost Microsoft přepracovala nabídku předplatného, aby bylo ve shodě s Microsoft 365. Mění se ceny i názvy služeb placených za uživatele i za zařízení.

Microsoft mění předplatné a ceny Windows 10 EnterpriseMinulý týden Microsoft upravil své portfolio předplatného Windows 10 pro podniky. Zatím ale neprozradil, zda a o kolik se případně zvýší ceny.

Spolu s oznámením zvýšení cen trvalých licencí Office 2019 a Windows Server 2019 a přidružených CAL licencí výrobce upravil také nabídku předplatného systému Windows 10 Enterprise.

Ačkoliv Microsoft přiblížil řadu změn, které se chystá udělat, zatím nezveřejnil nové ceny.

V FAQ společnosti uvádí, že „pro Windows dělá kroky směrem k rekalibraci ceny a přejmenování nabídky na zařízení/na uživatele v rámci optimalizace strategie Microsoft 365.“

Windows 10 Enterprise E3 a E5 byly uvedeny na trh v roce 2016, kdy Microsoft začal prodávat předplatné svého operačního systému.

Na rozdíl od starších licencí, ve kterých je systém licencován na zařízení, se E3 a E5 licencují na uživatele. Licencovaný uživatel tak mohl pracovat na pěti povolených zařízení s Windows 10 Enterprise.

Aktuálně Windows 10 E3 stojí 84 dolarů za uživatele na rok (7 dolarů za uživatele a měsíc), verze E5 stojí 168 dolarů na uživatele a rok (14 dolarů na uživatele a měsíc).

Verze E5 zahrnuje proti E3 navíc Windows Defender ATP (Advanced Threat Protection), což je podniková služba detekce a odezvy na kybernetické hrozby.

Microsoft začal používat značení E3 a E5 také pro tradiční SKU – pro upgrade (obvykle) z Windows 10 Pro a následně víceleté Software Assurance.

Nové názvy již bez dovětku

Od 1. 10. Microsoft ukončí nabídku Windows 10 Enterprise E5 na zařízení (SKU již nebude v ceníku). Následně odstraní značení „na uživatele“ a „na zařízení“.

Původní Windows 10 Enterprise E3 na uživatele se tak vrátí k původnímu názvu „Windows 10 Enterprise E3“. Obdobně tak Windows 10 Enterprise E3 na zařízení se bude jmenovat pouze „Windows 10 Enterprise.“

Ačkoliv to Microsoft zatím nepotvrdil, je možné, že kvůli ukončení Windows 10 Enterprise E5 na zařízení se SKU na uživatele přejmenuje na „Windows 10 Enterprise E5“.

Výsledkem toho je, že označení E3 a E5 ponesou pouze plány předplatného.

Ceny se "srovnají"

Na straně cen je Microsoft zatím podstatně tajemnější, než tomu bylo u Office 2019. „Ceny Windows 10 Enterprise se zvýší, aby byly v souladu s cenami Windows 10 Enterprise E3,“ uvádí výrobce v FAQ.

Vysvětlit si to můžeme tak, že nebude rozdíl v ceně licence na zařízení a na uživatele. Přestože licence na uživatele umožňuje používat systém na pěti zařízeních.

Dále Microsoft v FAQ uvádí: „Lokální ceny a ceny pro kanál budou dostupné blíže ke dni uvedení,“ čímž je myšleno 1. 10.

Ve shodě s Microsoft 365

Přejmenováním předplatného Windows 10 Enterprise Microsoft sjednotil názvy s Microsoft 365 Enterprise, což je dražší předplatné zahrnující licence Windows 10 Enterprise E3 nebo E5 na uživatele, dále Office 365 E3 nebo E5, Enterprise Mobility Suite a nástroj pro správu bezpečnosti.

Zvyšování cen a odstranění licencí na zařízení z Windows 10 Enterprise hraje do karet strategii Microsoftu převádět zákazníky na předplatné, ideálně na Microsoft 365.

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: Microsoft

Komentáře