Microsoft finišuje projekt Windows na ARM, začne testovat podporu 64bitových aplikací

Microsoft začne podporovat 64bitový software na čipech ARM, byť zatím jen zkušebně. Naplní tak ambici oznámenou v roce 2016.

Microsoft finišuje projekt Windows na ARM, začne testovat podporu 64bitových aplikacíSpolečnost Microsoft oznámila, že zpřístupní 64bitovou emulaci pro procesory s architekturou ARM. V beta programu Windows Insider by tato možnost měla být uvedena v průběhu listopadu, všeobecné spuštění lze očekávat v dalším velkém updatu. 

Po uvedení byl měl systém Windows na počítačích s čipy ARM podporovat úplně všechny aplikace, které lze spustit na „klasických“ PC vybavených x86 čipem od Intelu či AMD. Dnes si emulátor umí poradit pouze s 32bitovým kódem.

Právě nedostatek pokroku v 64bitové kompatibilitě s čipy x86 byl hlavním zdrojem výtek v hodnocení notebooků běžících na ARM čipech Qualcomm Snapdragon, jako jsou například Lenovo Flex 5G a Microsoft Surface Pro X.

Microsoft se tímto krokem výrazně přiblíží k naplnění ambiciózního projektu Windows on ARM, jenž byl oznámen před čtyřmi lety. Právě přemostění propasti mezi „počítačovým“ kódem a „mobilní“ platformou ARM bylo až doposud hlavní překážkou.

Zdroj: IDG News Service

Úvodní foto: © Gordon Bussiek - Fotolia.com

Komentáře