Microsoft chystá perpetuální Office 2019, možná naposled

Podnikoví zákazníci, kteří „nejsou připraveni na cloud“ dostanou ve druhém pololetí příštího roku do rukou sadu Office 2019 nabízenou tradiční formou perpetuálních licencí.

Microsoft chystá perpetuální Office 2019, možná naposledMicrosoft oznámil, že ve druhém pololetí příštího roku uvede na trhu Office 2019, novou sadu kancelářského softwaru prodávanou formou tradičních licencí. Nástupce sady Office 2016 bude podle výrobce určený především podnikovým zákazníkům, kteří „ještě nejsou připraveni na cloud“.

Sada bude dostupná v podobě perpetuální licence, což je model, který Microsoft (a nejen on) považuje za zastaralý. Výrobce by mnohem raději viděl zákazníky nakupovat Office 365, nebo dokonce Microsoft 365, ale počet konzervativních klientů si zřejmě vynutil Office ze staré školy.

Co nové Office 2019 přinesou? Zcela jasno bude až s uvedením předběžného náhledu (dojít k tomu má v polovině roku 2018), ale lze usuzovat, že nic převratného. Spíše se bude prostě jednat o „zmrazenou“ aktuální podnikovou verzi Office 365.

Poslední Mohykán?

Nutno dodat, že k vydání další perpetuální verze Office může být kromě poptávky ze strany zákazníků ještě jeden důvod. Office 2016 totiž v říjnu 2020 ztratí přístup k souvsejícím cloudovým službám jako jsou Exchange, OneDrive a další.

Podniky, které ještě „nebudou připraveny na cloud“ tak získají možnost rok před uplynutím této lhůty přejít na novou perpetuální verzi, která bude přístup ke zmíněným službám nabízet (pravděpodobně) pět let, podobně jako současné Office 2016.

A ještě jedna věc. Microsoft odmítl odpovědět na otázku, zda po Office 2019 přijdou další perpetuální edice. Jelikož výrobce zcela jasně preferuje model předplatného, je možné, že Office 2019 budou posledním produktem svého druhu.

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: Microsoft

Komentáře