Microsoft bojuje o podnikového zákazníka účtováním za uživatele místo za zařízení

Nový podnikový model Microsoftu počítá s poskytováním Windows, Office a dalších aplikací za 7 až 12 dolarů měsíčně; na uživatele, nikoliv na zařízení, jak tomu bylo dříve. Nové licencování přinese i citelnou slevu oproti současným plánům.

Microsoft bojuje o podnikového zákazníka účtováním za uživatele místo za zařízeníPodnikový model Microsoftu potřeboval změny, které by reflektovaly současnou mobilní éru. V době, kdy uživatelé chtějí používat vše na všech zařízeních, zejména pokud jde o produktivní aplikace jako jsou Office, Microsoft stále poskytoval licence na zařízení, ne na uživatele.

To se změnilo v prosinci 2014, kdy společnost představila Enterprise Cloud Suite (ECS), což je volitelné rozšíření podnikové smlouvy, které zákazníkům poskytne přístup k Office 365, sadě Enterprise Mobility Suite pro správu mobilních zařízení a především k samotným Windows.

Microsoft byl při oznámení ECS poněkud skoupý na detaily, ale nyní společnost potvrdila, že sada bude stát mezi 7 a 12 dolary měsíčně na uživatele, v závislosti na velikosti zakázky. Její součástí je licence na edici Windows Enterprise pro libovolný x86 desktop nebo notebook, případně tablet (podmínkou je úhlopříčka menší než 10,1 palce).

Dále pak zahrnuje licenci k přístupu k Windows Enterprise skrze virtuální prostředí, stejně jako funkci Windows To Go, která umožňuje používat operační systém z USB paměti.

V rámci ECS uživatel dále dostane Office 365 a Enterprise Mobility Management, které kromě klasických aplikací Office (Word, Excel atd.) zahrnují Azure Active Directory, OneDrive, MDOP nebo Intune MDM.

To vše se vejde do zmíněných 7 až 12 dolarů, zatímco jen samotná Business edice Office 365 v současnoti stojí 8,50 dolaru měsíčně.

Víceprezident Microsoftu Brad Anderson uvedl, že úkolem této agresivní cenové politiky je odstranění konkurence v podobě společností MobileIron, AirWatch, Box, Good Technology a dalších, která se snaží dodávat podobný software jako jsou Office.

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: © Sergey Nivens - Fotolia.com

Komentáře