Mediaresearch: Těsná většina Čechů podporuje zákaz prodeje o svátcích

S návrhem zákona, který by omezil provoz velkých obchodů o svátcích, souhlasilo 51 % respondentů. Velká většina respondentů stejně nakupuje ve všední dny.

Mediaresearch: Těsná většina Čechů podporuje zákaz prodeje o svátcíchAgentura Mediaresearch zveřejnila výsledky průzkumu týkajícího se návrhu zákona o omezení prodejní doby prodejen o rozloze 200 m2 během svátků. Průzkum ukázal, že s návrhem na zavření obchodů o svátcích souhlasí těsná většina 51 % respondentů.

Pro omezení otevírací doby jsou zejména věkové skupiny 25–34 let (61 % z nich) a 45–54 let (57 %). Naopak nejsilněji s omezením prodeje o svátcích nesouhlasí mladí lidé mezi 18 a 24 roky; proti návrhu je 63 % z nich. Mírně proti (51 %) jsou i senioři nad 65 let.

Přestože se celkově 44 % respondentů vyjádřilo proti návrhu a obchody by si podle nich měly o otevření o svátcích rozhodnout samy, pouze 26 % si myslí, že by je případný zákaz svátečních prodejů ovlivnil. Většina respondentů (87 %) totiž tvrdí, že věci běžné spotřeby nejčastěji nakupují během pracovního týdne.

Graf - Názor na návrh zákona podle věkových skupina

Zdroj: Mediaresearch


Výzkum byl proveden prostřednictvím Českého národního panelu na vzorku 511 respondentů reprezentujících českou internetovou populaci ve věku nad 18 let.

Zdroj: Mediaresearch

Úvodní foto: Electro World

Komentáře