Mastercard zavede povinnou podporu biometrického ověřování identity

Vzhledem k široké dostupnosti kompatibilních mobilních zařízení a rostoucím legislativním nárokům zavede společnost Mastercard pro své partnery povinnost podporovat ověření identity skrze biometrické údaje. Vydavatelé karet mají čas na přípravy do dubna 2019.

Mastercard zavede povinnou podporu biometrického ověřování identitySpolečnost Mastercard vidí budoucnost zabezpečení on-line plateb postavenou na biometrických řešeních, jako jsou čtečky otisků prstů nebo kamery schopné rozpoznat obličej uživatele. Tento způsob ověření identity má nahradit tradiční metody v čele s hesly.

Široká dostupnost mobilních zařízení schopných pracovat s biometrickými údaji společně s novými regulatorními požadavky EU na silně zabezpečené ověřování totožnosti podle Martercardu naznačují, že dozrál čas k tomu, aby bylo biometrické ověřování k dispozici pro digitální platby.

Povinně od příštího jara

Mastercard v souvislosti s tímto postojem oznámil, že od jara příštího roku začne po svých partnerech podporu biometrického ověřování totožnosti při provádění on-line plateb přímo vyžadovat, a očekává, že se tato metoda stane novou normou internetového nakupování.

Partneři, kteří budou vydávat platební karty Mastercard, budou muset být [od dubna 2019] schopni umožnit biometrické ověření totožnosti při uzavírání platebních transakcí na dálku. Poskytování této možnosti bude povinné,“ uvedla společnost ve vyjádření zaslaném redakci Channelworldu.

Cílem je zajistit soulad s požadavky na silně zabezpečené ověřování totožnosti spotřebitelů stanovenými ve směrnici PSD2 a v příslušných technických normách. Každá banka přijme vlastní rozhodnutí ohledně zavádění produktů využívajících biometrické technologie do praxe.

Technologie existuje již od roku 2015

Samotná technologie je již několik let k dispozici v podobě řešení Mastercard Identity Check, které umožňuje využívat otisk prstu, skenování rohovky nebo rozpoznání obličeje k ověření totožnosti v on-line prostředí při nakupování či správě účtu.

Mastercard tvrdí, že toto řešení výrazně zrychluje provádění digitálních transakcí a současně zvyšuje úroveň zabezpečení, čímž umožňuje plynulé dokončení nákupu a snižuje četnost nedokončených nákupů.

Zdroj: Mastercard, ChannelWorld
Úvodní foto: © Bits and Splits - Fotolia.com

Komentáře