Maloobchodní tržby rostly nejvíce od ledna 2011

Statistiky ČSÚ ukazují, že listopadové tržby v maloobchodním prodeji v listopadu dosáhly svého maxima od ledna 2011.

Maloobchodní tržby rostly nejvíce od ledna 2011V českém maloobchodě (vč. prodeje pohonných hmot) rostly sezónně očištěné tržby reálně meziměsíčně o 3,2 %. Meziročně se očištěné tržby zvýšily o 4,4 %.

Neočištěné tržby vzrostly meziročně o 3,3 % vlivem vyššího prodeje nepotravinářského zboží o 6,3 % a potravin o 1,1 %, za pohonné hmoty tržby naopak klesly o 2,1 %.

Na celkový vývoj maloobchodních tržeb měl největší vliv růst prodeje zboží přes internet či prostřednictvím zásilkové služby o 36,4 %, nejvyšší v posledních čtyřech letech. Tržby rostly ve většině sortimentních skupin.

Tržby ve specializovaných prodejnách počítačového a komunikačního zařízení rostly meziročně o 13,1 %.

Cenový deflátor (CZ-NACE 47) ke stejnému období předcházejícího roku (bez vlivu DPH) činil 98,8 %. Nadále klesaly ceny většiny nepotravinářského zboží, nejvýrazněji v sortimentu počítačového a komunikačního zařízení.

Slovenský trh rostl nepatrně

Na Slovensku se tržby v maloobchodě v listopadu meziměsíčně zvýšily o 1,1 %. Velkoobchod naopak klesal o 1,1 % . Meziročně se velkoobchodní tržby v listopadu 2013 v úhrnu zvýšily o 3,3 %.

Po třech měsících poklesu vzrostly i tržby ve slovenském maloobchodě o 1,3 %. Tržby ve specializovaných prodejnách však klesly o 6,1 %.

Tržby v ICT rostly o 7,1 %. Nejvíce se na růstu podílely oblasti softwarového vývoje (18,1 %), informačních služeb (17,7 %) a telekomunikací (2,9 %).

Zdroj: ČSÚ, ŠÚSR

 

Úvodní foto: .shock - Fotolia.com

Komentáře