Maloobchodní prodej ICT v září na Slovensku výrazně v růstu překonal Česko

Meziroční vývoj maloobchodního prodeje ICT zařízení vykázal v září v obou zemích růst. Na Slovensku však výrazně vyšší.

Maloobchodní prodej ICT v září na Slovensku výrazně v růstu překonal ČeskoPravidelná zpráva ČSÚ uvádí, že na českém trhu se meziměsíčně maloobchodní tržby (CZ-NACE 47) po očištění o sezónní vlivy zvýšily v září reálně o 1,9 %. Meziročně tržby očištěné o kalendářní vlivy rostly o 7,4 % (bez očištění o 6,2 %).

Největší vliv na meziroční růst tržeb měl prodej zboží přes internet či zásilkovou službu (19,3 %). Vyšší tržby vykázaly prodejny elektroniky, elektrických přístrojů, železářského zboží, nábytku a dalšího zboží pro domácnost (o 8,9 %) a počítačových a komunikačních zařízení (o 7,3 %).

Za celé 3. čtvrtletí 2017 se v maloobchodě tržby očištěné o kalendářní vlivy reálně meziročně zvýšily o 5,6 %, bez očištění o 5,2 %.

Na Slovensku tržby v maloobchodě meziměsíčně rostly podle zprávy ŠÚSR jen o 0,8 %. Meziročně se zvýšily o 7,4 %, z toho prodej ICT vyskočil o 25,3 %.

Tržby ve velkoobchodě na Slovensku v září klesly meziměsíčně o 1,9 %, meziročně v úhrnu rostly o 4,1 %. Vývoj ovlivnil právě také meziroční růst tržeb ve velkoobchodě s ICT zařízeními o 15,7 %.

Zdroj: ČSÚ, ŠÚSR

Úvodní foto: © .shock - Fotolia.com

Komentáře