Listopadová aktualizace Windows 10 zapínala funkce sdílející uživatelská data

Stažení celé aktualizace označené 1511 bylo zapříčiněno chybou v kódu, která vracela nastavení některých funkcí do základní polohy „zapnuto“, byť uživatel tyto funkce ručně deaktivoval. Nyní je vše opraveno a aktualizace je opět dostupná.

Listopadová aktualizace Windows 10 zapínala funkce sdílející uživatelská dataPokud jste v uplynulých dnech sledovali osud listopadové aktualizace Windows 10, tak víte, že ji Microsoft napřed zpřístupnil ke stažení jako .ISO, jen aby ji vzápětí zase stáhl. Nyní je aktualizace 1511 (podle data uvedení 15. 11.) opět dostupná, a to jak přes Windows Update, tak ke stažení jako soubor. Příčinou jejího dočasného stažení byla chyba v kódu.

A nebyla to jen tak ledajaká chyba. Microsoft má poslední dobou opravdu smůlu na záležitosti týkající se soukromí. Windows 10 byly od počátku kritizovány za to, že svému stvořiteli odesílají příliš mnoho dat, a současná kauza tomu přidaná nepřidá. Zmíněná chyba totiž vrátila čtyři citlivá nastavení do pozice „zapnuto“.

Dvě z těchto nastavení se týkají přímo ochrany soukromí – jedno povoluje sledování ID uživatele napříč řadou aplikací a druhé spouští anti-phishingový filtr pro aplikace zobrazující on-line obsah. Další dvě nastavení se týkala synchronizace zařízení a povolení aplikacím běžet na pozadí.

Už zase...

Microsoft oznámil, že tato nastavení během příštích dní vrátí zpět a omluvil se za vzniklé potíže. To, že firma kvůli takto relativně drobnému problému stáhla celou aktualizaci, lze interpretovat jako uznání na uživatelské kritiky. Rozhodně se dá říci, že Microsoft nemá zájem o další aféru týkající se choulostivého tématu soukromí.

Firma se snaží přesvědčit své uživatele o tom, že jim bude schopna dvakrát nebo třikrát do roka dodávat velké aktualizace, které budou obsahovat kvalitní kód a nebude je potřeba dlouho testovat. Nepříjemné je, že to hned napoprvé nevyšlo.

[1511] je prubířským kamenem procesu průběžného aktualizování,“ uvedl analytik Steve Kleynhans ze společnosti Gartner ještě v době před stažením upgradu. „To, že byla dodána více méně včas, je velmi dobré znamení.“

Dobré znamení? Už asi ne.

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: Microsoft

Komentáře