LevneElektro.cz je v insolvenci, dluží desítky milionů korun

Soudní rozhodnutí poslalo společnost Elektra PV, provozovatele e-shopu LevneElektro.cz, do insolvenčního řízení. Dluží desítky milionů korun dodavatelům i finančnímu úřadu.

LevneElektro.cz je v insolvenci, dluží desítky milionů korunOd 3. 8. zahájil Krajský soud v Českých Budějovicích insolvenční řízení se společnosti Elektra PV, provozovatelem e-shopu LevneElektro.cz. Řízení bylo zahájeno na návrh distributora Fast ČR, který přihlásil vůči Elektře pohledávku ve výši 19,4 milionu korun. Později se přihlásili další věřitelé – společnost Favia s pohledávkou 8,6 mil. Kč a FO Štefan Sklenár.

Hlavním věřitelem s největší pohledávkou je však zřejmě Finanční úřad pro Jihočeský kraj. V návrhu na nařízení předběžného opatření na ustanovení předběžného insolvenčního správce FÚ uvádí, že „v současné době eviduje na osobním daňovém účtu dlužníka daňové nedoplatky na dani z přidané hodnoty ve výši cca 45 mil. Kč.“

Tyto daňové nedoplatky úřad eviduje z titulu zajišťovacích příkazů vydaných dle ustanovení o DPH, kterými byla zajištěna daň v celkové výši 74,9 mil. korun na úhradu dosud nestanovené daně z DPH za období leden 2013 až listopad 2013.

FÚ dále uvádí, že podle dosavadních výsledků předpokládá, že DPH za uvedené zdaňovací období se bude pohybovat ve výši kolem 106 milionů korun (bez penále).

E-shop LevneElektro.cz pozastavil svou činnost od 21. 6. 2016. Jako důvod prodejce uvedl podezření v účasti v obchodním řetězci, který byl zapojený do karuselového podvodu, na jehož konci nebylo řádně odvedeno DPH.

Z čeho se uspokojí věřitelé?

Jelikož Elektra tyto nedoplatky neuhradila, vydal Finanční úřad exekuční příkaz.

LevneElektro.cz, respektive Elektra PV, předložila FÚ účetní záznamy ke 14. 7. 2016, podle kterých hodnota jí skladovaného zboží činí 141,5 milionu korun. Podle běžné maloobchodní praxe asi však tušíte, kde je háček.

Účetní hodnota zboží, které je přímo ve vlastnictví Elektry by se měla pohybovat kolem 68,484 milionu korun. Prodejce má totiž skladě také zboží, které bral od dodavatelů na kredit (tudíž nebyl jeho vlastníkem) a současně část tohoto zboží již prodala svým zákazníkům, kteří za něj zaplatili (a tím pádem jsou podle zákona jeho vlastníky). Dodavatelé – distributoři tak nemohou snadno nárokovat navrácení svého nezaplaceného zboží.

FÚ dále ve spisu uvádí, že z důvodu nedostatečné součinnosti Elektry PV se mu zatím nepodařilo vytvořit úplný soupis zásob zboží, ze kterého by mohl vyloučit produkty, jehož vlastníky jsou stále dodavatelé.

Zdroj: Insolvenční rejstřík
Úvodní foto: © Romolo Tavani - Fotolia.com

Komentáře