Lenovo vstoupilo do nového roku pozitivně, trápí jej pouze podniková divize

Výrobce hlásí pozitivní výsledky v oblasti osobních zařízení. Za celý uplynulý fiskální rok se navíc vrátil do černých čísel a smazal ztrátu z předchozího období. Jediným problémem jsou klesající výsledky divize Data Center Group.

Lenovo vstoupilo do nového roku pozitivně, trápí jej pouze podniková divizeSpolečnost Lenovo oznámila své finanční výsledky za čtvrtý fiskální kvartál a současně i celý rok, který skončil ke 31. 3. 2017. Tržby za poslední kvartál dosáhly 9,6 miliardy dolarů, což představuje 4,9% meziroční nárůst, za celý rok pak Lenovo utržilo 43 miliard dolarů, což představuje 4,2% meziroční pokles.

Čistý zisk za čtvrtý kvartál dosáhl částky 107 milionů dolarů, zatímco celoroční čistý zisk vyrostl oproti loňské ztrátě o 660 milionů dolarů a dosáhl hodnoty 535 milionů dolarů. Lenovo má za sebou navíc rok plný transformací a změn ve vlastnickém modelu.

Herní mašiny a chromebooky hlásí silný růst

A nyní k jednotlivý divizím. Skupina PC and Smart Devices, pod kterou spadají počítače, tablety a chytrá zařízení, si v posledním kvartálu meziročně polepšila o 4,9 % z hlediska tržeb a o 1 % z hlediska počtu prodaných zařízení na 6,7 miliardy dolarů, resp. 14,4 milionu kusů.

Za celý rok pak tato divize utržila 30 miliard dolarů, což je o 2,3 % méně než o rok dříve. Současně však zaznamenala 7,1% nárůst počtu prodaných zařízení na 66,6 milionu. Výrobce vyzdvihuje své výsledky v oblasti herních sestav a chromebooků, jejichž prodej vyrostl o silná dvouciferná procenta.

Ticho ohledně domácího prodeje telefonů

Divizie Mobile Business Group, pod kterou spadají chytré telefony značky Lenovo a Moto, vykázala v posledním kvartálu růst výsledků mimo Čínu o 19,7 % na 1,7 miliardy dolarů. Počet prodaných telefonů (opět mimo Čínu) vyrostl meziročně o 17,4 % na 11,1 milionu kusů.

Výrobce z výsledků škrtl čísla domácího čínského trhu, neboť zde „jmenoval nové vedení, změnil strategii a portfolio a vyprázdnil sklady v rámci příprav na uvedení nových produktů“. Lze tedy usuzovat, že domácí výsledky nebyly z tohoto důvodu příliš lichotivé.

Podnikové divizi se nedaří, Lenovo mění zaměření

Poslední velká divize Data Center Group, pod níž spadají servery, úložiště, podnikový software a služby pak v posledním kvartálu vykázala pokles příjmů o 13,7 % na 850 milionů dolarů, za celý rok se pak tržby propadly o 10,6 % na 4,1 miliardy dolarů.

Výrobce však zůstává optimistický a hovoří a změnách ve strategii, zaměření na nové segmenty a posílení své globální přítomnosti. Výsledky mimo čínský trh rostly o 16 % a Lenovo doufá, že se mu pomocí rozvinutých trhů podaří vrátit divizi DCG k růstu.

Zdroj: Lenovo
Úvodní foto: © Corgarashu - Fotolia.com

Komentáře