Lenovo odsouhlasilo odkup x86 serverů od IBM

Od akvizice za 2,3 miliardy dolarů očekává společnost Lenovo zlepšení své pozice na trhu x86 serverů a další diverzifikaci portfolia.

Lenovo odsouhlasilo odkup x86 serverů od IBMLenovo Group odsouhlasilo odkup byznysu serverů a souvisejícího servisu od IBM za 2,3 miliardy dolarů.

Dohoda zahrnuje servery IBM System x, blade servery BladeCenter a switche Flex System, integrované systémy Flex, servery NextScale a iDataPles a související software a provoz blade networkingu a údržby.

IBM si ponechá své mainframy System z, řešení Power System, Storage System, Flex servery s procesory Power a zařízení PureApplication a PureData.

Za obchodní jednotku zaplatí Lenovo 2,07 miliardy v hotovosti a zbytek v akciích.

Ačkoliv je Lenovo světovou jedničkou v počítačích, sleduje klesající poptávku a začíná se stále více diverzifikovat – například v oblasti smartphonů, tabletů či chytrých televizí – aby udrželo své tržby a ziskovost.

Akvizice low-endových serverů IBM poskytne čínskému výrobci další prostor v oblasti podnikového IT a postaví ho do těsnější konkurence rivalů Dell a HP.

V roce 2012 Lenovo uzavřelo partnerství se společností EMC, aby nabídlo servery a storage. Ty uvádí nyní na trh pod značkou LenovoEMC. V této oblasti prorazilo především v Číně, ale na světovém trhu se mu to zatím nedaří, uvedl Rajnish Arora, analytik IDC.

Lenovo čeká běh na dlouho trať

V současnosti drží HP, IBM a Dell dohromady dvě třetiny trhu serverů. V x86 serverech bylo IBM ve 3. čtvrtletí 2013 na třetí příčce a podílem 12,7 % (a meziroční ztrátou 17,6 %). V blade serverech drželo 18% podíl.

Lenovo však oproti konkurenci bude muset upevnit vazby se softwarovými výrobci, jako jsou Microsoft, Oracle či VMware, aby vytvořilo kolem svých serverů lepší ekosystém, uvedl Arora.

Byznys serverů není jen o výrobě hardwaru za nejnižší cenu a jejich prodej,“ říká Arora. „Potřebujete velmi robustní ekosystém řešení a partnerů, se kterými můžete spolupracovat a pohánět byznys,“ dodal.

Analytik také odhaduje, že Lenovo plánovalo akvizici serverů od IBM, aby získalo kredibilitu mezi podnikovými zákazníky. Kromě toho mu prodej serverů pomůže zvýšit marže (v porovnání se spotřebitelskými zařízeními).

Lenovo má výrobní kapacity a i síť partnerů, kteří mají potenciál prodávat servery. Aby však mohlo konkurovat, potřebuje vytvořit řešení pro podnikové zákazníky.

Pokud dohoda skutečně dopadne, bude to druhý odkup Lenova od IBM. V roce 2005 společnost odkoupila divizi ThinkPad, která jí pomohla se prosadit v segmentu firemních PC.

Zdroj: IDG News Service, IDC
Úvodní foto: IBM, Lenovo

Komentáře