Lenovo hlásí 30% růst zisku díky diverzifikaci portfolia

Klesající PC trh Lenovo nezastavil, neboť se zaměřilo na jiná odvětví. Například prodej tabletů vyrostl meziročně více než trojnásobně.

Lenovo hlásí 30% růst zisku díky diverzifikaci portfoliaSpolečnost Lenovo oznámila výsledky za poslední čtvrtletí roku 2013. V období končícím 31. 12. zaznamenala 30% meziroční nárůst čistého zisku díky rekordnímu počtu prodaných zařízení.

Celková výše zisku byla 265 milionů dolarů při obratu 10,8 miliardy. Ten rovněž rostl, konkrétně o 15 %.

Lenovo si udrželo růst díky zaměření na jiné segmenty než na klesající PC trh. Během kvartálu firma prodala 14 milionů chytrých telefonů (byť jen dva miliony mimo Čínu), podíl chytrých televizí na obratu stoupl z loňských 11 % na 16 % a prodej tabletů vzrostl meziročně o 326 % při 3,4 milionu prodaných kusů.

Celkem Lenovo prodalo 17,3 milionu mobilních zařízení, zatímco PC prodalo „jen“ 15,3 milionu kusů. Přesto z oblasti PC stále pochází většina obratu.

To se však může brzy změnit. Lenovo nedávno oznámilo dvě velké akvizice. Nejprve převzalo x86 servery společnosti IBM a vzápětí od Googlu koupilo Motorolu. Oba kroky Lenovu otevřou nové trhy a nové možnosti expanze, zároveň však mají přinést krátkodobý pokles finančních výsledků.

Oběma akvírovaným společnostem se totiž v posledních obdobích příliš nedařilo. To uznal i CEO Lenova Yang Yuanqing, který je ovšem přesvědčený, že se firmě podaří situaci otočit.

Zdroj: IDG News Service

Úvodní foto: © Felix Jork - Fotolia.com

Komentáře