Konkurence: Michal Karban Libra Shop podal insolvenční návrh (aktualizováno)

Prodejce výpočetní a kancelářské techniky z Kutné Hory podal minulý týden návrh pro hrozící úpadek. Krajský soud v Praze to nejprve zamítl kvůli formálním nedostatkům.

Konkurence: Michal Karban Libra Shop podal insolvenční návrh (aktualizováno)Prodejce IT, Libra Shop, který podniká jako fyzická osoba Michal Karban, podal 7. 2. 2017 krajskému soudu v Praze insolvenční návrh pro hrozící úpadek kvůli obavě z neschopnosti splácet své dluhy v celkové výši přes 135 milionů korun. Soud však žádost zamítl.

Michal Karban v návrhu dlužníka uvedl, že se obává, že nebude schopen řádně a včas plnit podstatnou část svých peněžitých závazků.  

Proti závazkům ve výši 135 milionů korun, z nichž polovina bude k 16. 3. po splatnosti, má Michal Karban pohledávky přes 80 milionů korun, z toho polovinu činí zboží na skladě.

V té situaci se obával, že by již v následujícím měsíci byl v případě splacení všech jeho pohledávek a prodeji části zboží schopný splatit maximálně polovinu splatných dluhů, což pro další podnikání v oblasti prodeje IT nestačí.

Distribuce největším věřitelem

Situace způsobila poměrně velký rozruch mezi IT distributory, kteří mají vůči Libra Shopu pravděpodobně největší pohledávky.

Podle přílohy insolvenčního návrhu má Michal Karban největší závazky vůči distribučním firmám SWS (přes 39 milionů korun), eD system Czech (22,5 milionu korun), ABC Data (18 mil. Kč), AT Computers a Asbis CZ (přes 15 milionů korun). Dluh v řádu jednotek milionů má také vůči Tech Datě nebo 100Mega Distribution.

Přesto krajský soud 14. 2. 2017 odmítl insolvenční návrh a návrh konkurzu. Jako hlavní důvod uvedl, že dlužník v návrhu neidentifikoval své věřitele a z přílohy návrhu nelze konkrétně rozpoznat, o jaké věřitele a pohledávky jde.

Důvodem zamítnutí návrhu je tedy spíše formální nedostatek (např. neuvedení IČ věřitelů). Lze očekávat, že po splnění zákonem daných požadavků soud přijme návrh resellera na vyhlášení úpadku a konkurzu.

Aktualizace 27. 2. 2017: Poté, co Michal Karban dodal kompletní seznam svých věřitelů (výše uvedené závazky vůči distributorům platí), insolvenční soud oznámil zahájení insolvenčního řízení k 17. 2. 2017.

Michal Karban podniká od roku 1998. Podle svých webových stránek Je certifikovaným partnerem společností Microsoft, Fujitsu, Brother, Pigini a Kerio. Sám reseller o sobě mluví jako o dlouhodobém obchodním partnerovi Microsoftu.

Zdroj: ChannelWorld
Úvodní foto: © psdesign1 - Fotolia.com

Komentáře