Komerční Java SE bude nově dostupná pouze formou předplatného

Společnost Oracle oznámila, že změní podmínky podpory pro komerční využívání platformy Java SE. Dosavadní model založený na věčných licencích a každoročních poplatcích za podporu bude nahrazen předplatným.

Komerční Java SE bude nově dostupná pouze formou předplatnéhoSpolečnost Oracle se rozhodla změnit model komerční podpory platformy Jave SE (Standard Edition) a zavést pro ni model předplatného. Nový program Java SE Subscription poskytne podnikům licenci, pokročilou konzoli pro správu a balíček podpory Oracle Premier Support.

Předplatné bude dostupné od července 2018 a podniky se bez něj neobejdou od ledna 2019, minimálně v případě verze Java SE 8. Základní cena předplatného bude 25 dolarů měsíčně na procesor v serveru nebo cloudu, případně 2,5 dolaru měsíčně na PC s možností množstevních slev.

Uživatelé, kteří nepřejdou na nový model, přijdou o aktualizace, a ti, kteří si předplatné neprodlouží, přijdou o práva na jakýkoliv software, který v rámci něj používali. Používání Javy pro osobní nebo nekomerční účely bude i nadále bezplatné.

Zdroj: IDG News Service

Úvodní foto: © Sergey Nivens - Fotolia.com

Komentáře