Kdy uvidíme PC s Windows 10 v evropské distribuci?

Oproti předchozím verzím se v případě Windows 10 ještě deset dní před uvedením neprodaly do distribuce žádné počítače s novým systémem. Lokální výjimky se ale najdou.

Kdy uvidíme PC s Windows 10 v evropské distribuci?Windows 10, nový operační systém Microsoftu je od dnešního dne postupně uvolňován jako upgrade pro uživatele Windows 7 SP2 a 8.1. Nejprve jej získají členové programu Insider, poté spotřebitelé, kteří si jeho stažení rezervovali.

Bezplatný upgrade je dostupný ve vybraných obchodech, v ostatních obchodech budou Windows 10 k dispozici od poloviny srpna a v září, uvádí Microsoft.

Ačkoliv jsou Windows 10 již předinstalovány na nových počítačích, krátké načasování předání systému OEM výrobcům a vysoké zásoby starších PC na skladech v řadě západoevropských zemí znamenají, že zákazníci v obchodech uvidí spíše spoustu zařízení s Windows 8, uvádí na svém blogu analytici společnosti Context.

Aktuální data Contextu pokrývající prodeje distributorů do 19. 7. ještě nevykazují žádná nová PC s předinstalovanými Windows 10.

Pro srovnání všechny čtyři předchozí verze systému Microsoftu dorazily na počítačích na sklady několik týdnů před oficiálním datem uvedení.

Jedinými výrobci, kteří dokázali pružně reagovat na uvedení Win10 jsou lokální assemleři desktopů. Sestavy s novým systémem tak na trhu uvedly společnosti AT Computers (AutoCont, Comfor,
Triline a Premio), 100Mega Distribution (HAL3000) a eD system Czech (Lynx).

Pozadu nezůstaly se svými sestavami ani CZC.cz a T.S.Bohemia (Barbone).

Firmy mají zájem, ale počkají

U komerčních zákazníků lze očekávat zájem o nové Windows se zpožděním. Podle zpětné vazby, kterou Context získal od firemního segmentu, mají firemní zákazníci o Windows 10 velký zájem, ale zaznamenatelná obnova nenastane dříve než v roce 2016.

Pro firemní zákazníky bude Windows 10 připraven od 1. 8. 2015 v  multilicenčních programech (Windows 10 Enterprise a Windows 10 Education).

Sám Microsoft předpokládá adopci Windows 10 v několika fázích – nejprve bude docházet k updatu skrze elektronickou distribuci. V další vlně na podzim bude na trhu již kompletní nabídka počítačů s novým systémem a poslední přijdou na řadu upgrady ve firmách.

Zdroj: Context, ChannelWorld, Microsoft
Úvodní foto: Microsoft

Komentáře