Kaspersky Lab uvádí do ČR řešení pro ochranu průmyslových systémů

Společnost Kaspersky Lab uvedla na český trh bezpečnostní řešení určené pro ochranu kritické infrastruktury a zabezpečení průmyslových prvků. Certifikaci pro jeho dodávky získá zatím jeden partner.

Kaspersky Lab uvádí do ČR řešení pro ochranu průmyslových systémůPodniky provozující kritickou infrastrukturu chce Kaspersky Lab oslovit bezpečnostním řešením Industrial CyberSecurity, které má zajistit plynulost technologických procesů a ochránit před dopady útoků nejen na organizace, ale i na životní prostředí a lidské životy.

Řešení je určeno pro průmyslová zařízení typu elektráren, rafinerií, výrobní linky, přes železniční dopravu a letiště až po chytré budovy.

V těchto provozech na rozdíl od korporátních IT sítí vyžadují průmyslové kontrolní systémy bezchybnou plynulost a stálost technologických procesů, uvádí Kaspersky Lab.

Kaspersky Industrial CyberSecurity (KICS) zabezpečuje ICS/SCADA servery, HMI panely, inženýrské pracovní stanice a PLC.

Petr Kuboš, corporate sales manager v Kaspersky Lab„Narůstá počet systémů využívajících zařízení, která komunikují s vnějším světem. Některá z nich nejsou ale pro externí přístup navržena. Jde o zastaralý software, který nebyl aktualizován desítky let. To je z hlediska bezpečnosti vážný problém,“ uvedl Petr Kuboš, corporate sales manager v Kaspersky Lab.

Řešení KICS kombinuje běžné bezpečnostní technologie přizpůsobené pro potřeby průmyslových podniků. Obsahuje ochranu proti malwaru, whitelisting a funkci pro odhalování zranitelností.

Tento základ doplňují technologie navržené pro průmyslová prostředí – kontrola integrity PLC programů, sémantický monitoring kontroly příkazů a telemetrická data, která mají odhalit kybernetické útoky na fyzické části infrastruktury.

Součástí Industrial CyberSecurity je speciální režim Observality Mode, jež odhaluje kormě kybernetických útoků chyby provozního personálu a anomálie uvnitř průmyslové sítě.

Výše uvedené technologie se spravují přes centrální řídicí panel.

Software doplní i bezpečnostní služby

Kromě samotného řešení Kaspersky nabízí i specializované služby, které mají pomoci správcům infrastruktury vyvinout vhodný postup reakce na incidenty i jejich prevenci. Služby zahrnují průmyslová kyberbezpečnostní školení pro IT správce a vzdělávací program pro zaměstnance.

Součástí služeb jsou i penetrační testy, které se snaží v organizaci odhalit nejzranitelnější místa včetně hrozeb nultého dne. Služba Incident Response pak pomáhá lokalizovat narušení sítě, zmírnit jeho dopady a zabránit hlubšímu průniku do infrastruktury.

Jen pro vyvolené partnery

Služby poskytuje dedikovaný tým Kaspersky Lab, případně je mohou dodávat certifikovaní partneři.

Ve východoevropském regionu výrobce aktuálně diskutuje s několika partnery. V České republice bude pravděpodobně zatím pouze jeden partner, který bude certifikovaný pro dodávky CIKS a souvisejících služeb.

Reference

„Vysoká variabilita nastavení Kaspersky Industrial CyberSecurity dává uživatelům možnost nakonfigurovat ho v souladu s přísnými požadavky různých oborů, podniků nebo výrobních linek. Řešení tak může být implementováno do již existující ICS sítě a technologického procesu dané organizace, aniž by je nějak narušilo,“ uvádí Kaspersky Lab a dodává, že jeho technologie jsou testovány „předními ICS poskytovateli“.

Součástí oficiálního oznámení o uvedení KICS na český trh je i reference Marata Gilmutova, šéfa oddělení průmyslových řídicích systémů, Taneco: „Pouze měsíc po jeho zavedení [KICS] odhalilo neoprávněný pokus externího laptopu o připojení k jednomu z našich ovladačů. Útočníci se pokusili změnit provozní nastavení senzoru.

Kaspersky Lab má 270 000 korporátních zákazníků celosvětově napříč různými sektory.

Zdroj: Kaspersky Lab, ChannelWorld
Úvodní foto: © Dreaming Andy - Fotolia.com

Komentáře