Kaspersky Lab: Kybernetická bezpečnost se stává klíčovým segmentem pro MSP

Růst zájmu o kybernetickou bezpečnost a její nezbytnost v dnešním světě plným sofistikovaných hrozeb logicky poutá pozornost poskytovatelů řízených služeb. Problémem je, že se jim zatím nedostává kvalifikovaných odborníků.

Kaspersky Lab: Kybernetická bezpečnost se stává klíčovým segmentem pro MSPPoskytovatelé řízených IT služeb (MSP) považují kybernetickou bezpečnost za hlavní technologický trend, který ovlivní jejich trh v následujících třech až pěti letech. Dva ze tří poskytovatelů se však zároveň potýkají s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků.

Toto zjištění přinesl nejnovější průzkum společnosti Kaspersky Lab, který se zaměřil na současný stav a trendy globálního trhu MSP. Vzhledem k chybějícím odborníkům na bezpečnosti podle Kasperského hrozí, že obor MSP jako takový nebude schopný uspokojit poptávku zákazníků.

Když nejsou lidi...

Kaspersky Lab uvádí, že by globální trh řízených IT služeb měl do konce roku 2022 dosáhnout obratu 245 miliard dolarů a kybernetická bezpečnost proto nemůže být brána jako volitelná součást portfolia MSP, nýbrž se musí stát jejich nedílným základním prvkem.

Průzkum zjistil, že 92 % poskytovatelů řízených IT služeb v současnosti nabízí i řešení pro kybernetickou bezpečnost a 51 % uvedlo, že jejich zákazníci právě tuto službu považují za nezbytnou pro zachování své provozní kontinuity.

Podle Kaspersky Lab nastartuje kybernetická bezpečnost podnikání v oblasti MSP hned v několika ohledech. Poskytovatelé IT služeb menším klientům s maximálně 50 pracovními stanicemi věří, že jim rozšíření bezpečnostního portfolia zajistí lepší pověst oproti konkurenci (78 %) a pomůže přilákat nové zákazníky (77 %).

Poskytovatelé pracující pro větší firmy zase považují kyberbezpečnost za službu, která jim mimo jiné pomáhá udržet stávající obchodní partnery (78 %). Na druhou stranu však průzkum poukazuje na řadu výzev, kterým musí MSPs čelit.

Dvě třetiny poskytovatelů zaměřujících se jak na menší klienty (58 %) tak i velké korporace (60 %) se shodují, že nedostatek kvalifikovaných IT bezpečnostních odborníků ztěžuje možnost rozšíření jejich portfolia.

Důležitá bude snadná implementace a správa

Kromě toho má více než polovina z nich (51 %, resp. 54 %) problémy se vzdálenou implementací a řízením svých řešení. Řešením pro MSP je proto volba takových kyberbezpečnostních produktů, jejichž obsluha i využití jsou snadné a přitom nabídnou kvalitní ochranu.

Tato skutečnost je důležitá především vzhledem k nedávným ransomwarovým útokům, které zasáhly celý svět. Poskytovatelé řízených IT služeb proto vyžadují kyberbezpečnostní řešení takové kvality, aby dokázalo účinně detekovat a zablokovat ransomware.

Ten se v poslední době stal jednou z nejrychleji rostoucích hrozeb a podle průzkumu, ohrožuje firmy všech velikostí – 54 % poskytovatelů IT služeb zaměřených na velké firmy ho označilo za hlavní hrozbu těchto subjektů, poskytovatelé IT služeb menším firmám pak ve 49 % případů.

Výsledky vycházejí z odpovědí 569 poskytovatelů služeb a resellerů s přidanou hodnotou z deseti zemí.

Zdroj: Kaspersky Lab
Úvodní foto: © Bits and Splits - Fotolia.com

Komentáře