Jste na tahu, vzkazuje EU Spojeným státům ve věci „bezpečného přístavu“

Problémy spojené se soudním zrušením dohody o bezpečném přístavu (Safe Harbor) pro evropská data musí řešit Američané, tvrdí komisařka Věra Jourová. V příštích dnech bude jednat ve Washingtonu.

Jste na tahu, vzkazuje EU Spojeným státům ve věci „bezpečného přístavu“Evropská unie vyslala jasný vzkaz Spojeným státům ohledně dohody o tzv. bezpečném přístavu (Safe Harbor Agreement). Komisařka Věra Jourová zdůraznila nutnost rychlého vyřešení situace a zavedení nového rámce pro transatlantický přenos dat. Na tahu jsou však podle ní Američané.

Nyní je na USA, aby přišly s odpovědí,“ uvedla Jourová na tiskové konferenci v Bruselu.

Co se vlastně děje? EU má zavedena striktní pravidla pro nakládání s osobními údaji, která nedovolují, aby taková data opustila území Unie. Výjimku představuje uložení dat na území státu, který jim poskytne stejnou úroveň ochrany, což musí být stvrzeno podepsáním dohody o bezpečném přístavu.

Mezi tyto země donedávna patřily i Spojené státy, ovšem po nedávném rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie se situace změnila. Dohoda z roku 2000 byla zrušena z důvodu nedostatečné právní ochrany a řada velkých společností se kvůli tomu ocitla v potížích.

Alternativní možnosti existují, přinášejí ale komplikace

USA se snaží situaci vyřešit novým zákonem , který právě prochází schvalovacím procesem, a doufají, že nová legislativa odstraní překážku, kvůli níž soud zrušil původní dohodu. Než se tak stane, a než bude uzavřena nová dohoda, musejí firmy používat alternativní postupy.

To však není bez komplikací. Zatímco před zrušením dohody evropské firmě stačilo uzavřít smlouvu s certifikovanou americkou firmou, která byla následně plně zodpovědná za ochranu dat. Nyní musí evropská společnost vyřešit ochranu dat sama (například prostřednictvím běžných smluv, získáním informovaného souhlasu jednotlivce, jehož data mají být přesunuta apod.) a hlavně bude plně zodpovídat za jejich bezpečnost.

Ať zvolí [evropské firmy] jakýkoliv nástroj, musí být schopny prokázat, že mají zajištěnou ochranu a že ručí za bezpečí dat odesílaných do USA. To představuje problém zejména pro malé a střední podniky,“ uvedla Věra Jourová.

Problém dohody mezi EU a USA může být ještě hlubší. Podle některých kritiků nemůže americká strana splnit evropské požadavky, aniž by došlo k zásadní reformě tamního práva. Úřady jednotlivých členských států navíc momentálně analyzují využívání alternativních nástrojů, a ani ty možná nebudou stačít. Například německé úřady pro jistotu pozastavily registrace k přenosům dat.

Věra Jourová poletí v nejbližších dnech do Washingtonu a bude jednat o celé situaci na nejvyšší politické úrovni.

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: © Mopic - Fotolia.com

Komentáře