Jednání o spojení značek Toshiba, Fujitsu a Vaio údajně krachují

Snaha o vytvoření japonského obra, který by měl vyšší šanci prosadit se na klesajícím globálním trhu PC, mají selhávat po odchodu Japan Industrial Partners majitele značky Vaio, od jednacího stolu.

Jednání o spojení značek Toshiba, Fujitsu a Vaio údajně krachujíSpojení japonských značek PC Fujitsu, Toshiba a Vaio, o kterém se začalo hovořit koncem loňského roku, se údajně komplikuje. Podle serveru Wall Street Journal za to „může“ společnost Japan Industrial Partners (JIP majitel značky Vaio), která odešla od jednacího stolu.

Jednání přitom mohla vést k vytvoření silného hráče, který by ovládal 6,5 % globálního trhu PC. To sice není mnoho a nestačilo by to ani na první pětici, ale pořád by taková značka měla výrazně lepší pozici než kterýkoliv z uvedených tří výrobců.

Pozice je čím dál důležitější vzhledem k tomu, jak se vyvíjí situace. Klesající objem prodaných PC s sebou přináší konsolidaci trhu, a přestože krvácejí i velcí výrobci, pořád jsou na tom lépe než ti „bezejmenní“, kteří se nevejdou do první pětice – jejich společné výsledky klesají takřka dvojnásobným tempem oproti celkovému trhu.

Ještě nedávno to přitom vypadalo, že jednání pokračují slibně. CEO společnosti JIP Hidemi Moue během února otevřeně hovořil o tom, že by spojení přineslo výhody, zmínil možnost expanze do oblasti chytrých telefonů a řekl, že definitivní dohoda by mohla být na světě do konce března.

Máme však půlku dubna a zdá se, že celá záležitost dopadne úplně jinak. Pokud je Vaio ze hry, není příliš pravděpodobné, že by Toshiba a Fujitsu spojily své síly. Ledaže by se dokázaly dohodnout na nějakém koutku trhu, na který by se mohly specializovat po vzoru Panasonicu, který se vydal cestou odolných zařízení.

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: © alphaspirit - Fotolia.com

Komentáře