Je ABC Data skutečně distributorem telefonů Xiaomi v Evropské unii?

Distributor se postaral o velké překvapení, když oznámil, že na svém domácím trhu začne oficiálně nabízet mobilní zařízení značky Xiaomi. Ta totiž dosud neměla o evropský region zájem a dovoz probíhal přes nadšence nebo „šedou zónu“. Ukazuje se však, že situace je více než nejasná.

Je ABC Data skutečně distributorem telefonů Xiaomi v Evropské unii?Polská ABC Data na svém webu oznámila, že se stala prvním oficiálním distributorem značky Xiaomi v Evropské unii. Prodej byl spuštěn ke 22. 9. a momentálně zahrnuje modely Mi 5, Redmi Note 3 a Redmi 3S, přičemž v příštím roce se má nabídka rozrůst i o další produkty včetně fitness náramků a různého příslušenství.

ABC Data uvádí, že díky oficiální distribuci telefony nabídnou polskou lokalizaci a dostane se jim podpory a servisu přímo na území Polska. Produkty Xiaomi se v Polsku zpočátku budou prodávat v e-shopu x-kom.pl a v showroomech velkých retailerů.

ABC Data dále uvedla, že distribuce začne v Polsku, ale postupně může být rozšířena i do dalších zemí regionu střední a východní Evropy, zejména do těch, kde má ABC Data své vlastní pobočky. Dodejme, že Česká republika je pro distributora jedním z největších trhů hned po Polsku.

Opravdu ji mají?

V souvislosti s oznámením se však nedá ubránit jistému překvapení. Xiaomi je jedním z největších výrobců chytrých telefonů na světě (podle nejnovějších výsledků pátý), ale evropský region firmu dosud nezajímal a nebyla zde zastoupena žádnou oficiální distribucí.

Dovoz produktů Xiaomi do Evropy sice probíhá již několik let, ale z velké části jej zprostředkovávají firmy, které nemají přímý kontrakt s výrobcem, ale jen s jeho obchodním zastoupením. To doprovázejí u některých dovozců potíže s podporou, lokalizací a kompatibilitou.

I distributoři, kteří produkty dovážejí s požehnáním výrobce (což v tomto případě není totéž, co autoriovaná distribuce) musejí řadu věcí dělat lokálně na vlastní účet se zapojením místní komunity nadšenců. O úskalích distribuce Xiaomi si ostatně můžete přečíst v našem rozhovoru s Danem Římalem a Lukášem Hrmou ze Stark Distribution.

V Evropě jste telefony Mi prodávat nezačali"

Zmíněnému překvapení se nemohl ubránit ani Jiří Opletal ze společnosti Lion Mobile, dalšího českého dovozce produktů Xiaomi. Opletal se obrátil přímo na výrobce a získanou odpověď poskytl ChannelWorldu:

I would like to inform you that we are only selling Mi Accessories through our website http://www.mi.com/en/. We haven't start selling Mi Phones in the European region," napsal nejmenovaný zástupce Xiaomi a popřel tak, že by firma začala v Evropě své telefony prodávat.

Na jedné straně tak máme oznámení přední mezinárodní firmy kótované na burze, že se stala oficiálním distributorem Xiaomi, na druhé pak údajné vyjádření přímo od výrobce, že tomu tak není. Připočtěme k tomu skutečnost, že Xiaomi už letos na polský trh „vstupovalo“ několikrát a výrobce musel tyto zprávy veřejně dementovat.

Kauzu budeme pochopitelně dál pečlivě sledovat a informovat vás o jejím vývoji.

Zdroj: ABC Data, ChannelWorld, GizChina, Lion Mobile
Úvodní foto: Lion Mobile

Komentáře