Ipsos Mori: Zaměstnanci SMB vyžadují mobilitu a vzdálený přístup

Tři čtvrtiny českých respondentů si přejí technologie, které by jim umožnily vzdálený přístup k dokumentům a spolupráci na dálku. Přes 60 % z nich by uvítalo možnost práce z domova.

Ipsos Mori: Zaměstnanci SMB vyžadují mobilitu a vzdálený přístupSpolečnost Microsoft si nechala u agentury Ipsos Mori vypracovat studii s názvem Mobilita ve světě malých a středních podniků. Z jejích výsledků vyplývá, že 70 % zaměstnanců malých a středních podniků (SMB) v ČR pracuje mimo pracovní dobu. To má být o 10 % více, než je průměr v ostatních evropských zemích, které se průzkumu zúčastnily.

Pro většinu respondentů je hlavním důvodem to, že mají moc práce, a téměř pětina respondentů uvedla, že v kanceláři nemají klid na práci (17 % oproti 8 % v Evropě).

Více než polovina dotázaných pracovníků pak uvedla, že potřebují mobilní technologie, aby lépe zvládli svou práci.

Na dotaz, kde jsou nejefektivnější, uvedla jen necelá třetina pracovníků kancelář. Řada lidí se lépe soustředí či vymýšlí nové věci například doma, na setkáních se zákazníky nebo těsně před spaním,“ uvedl Martin Tolar, ředitel pro malé a střední podniky v české pobočce Microsoftu.

Silná poptávka po větší flexibilitě

Přesně tři čtvrtiny oslovených pracovníků malých a středních firem by uvítaly zavedení technologií, které umožňují vzdálený přístup k dokumentům.

Ještě o procentní bod více (76 %) respondentů by uvítalo možnost spolupráce s kolegy na dálku a 63 % by chtělo mít možnost pracovat z domova.

Většina zaměstnanců přitom očekává, že jejich vytížení v příštích 12 měsících ještě vzroste, ať už kvůli většímu počtu zakázek, růstu konkurence na trhu, náročnějším zákazníkům či z jiných důvodů.

Více než polovina (54 %) respondentů věří, že mobilní technologie jim pomohou lépe zvládnout práci. Stejný počet pak považuje moderní technologie za kritické pro úspěch firmy, pro niž pracují.


Průzkumu se zúčastnilo 501 pracovníků českých malých a středních podniků do 250 zaměstnanců. Průzkum proběhl v březnu 2014 a kromě České republiky byl proveden i ve Finsku, Francii, Litvě, Maďarsku, Německu, Polsku, Portugalsku, Rakousku Rumunsku, Řecku, Španělsku a na Ukrajině.

Zdroj: Microsoft
Úvodní foto: © bloomua - Fotolia.com

Komentáře