Intel vzdává vývoj mobilních procesorů, zaměří se raději na konektivitu

Probíhající transformaci Intelu zřejmě padla za oběť řada procesorů pro chytré telefony. Intel se v oblasti mobilních zařízení zaměří spíše na zprostředkovávání konektivity generace 5G.

Intel vzdává vývoj mobilních procesorů, zaměří se raději na konektivituIntel se v roce 2007 rozhodl nevyrábět čipy pro iPhone, což se nyní zdá jako velká chyba. Bývalý CEO společnosti Paul Otellini to ostatně připustil v roce 2013 v rozhovoru pro The Atlantic. Apple posléze osadil své telefony vlastními čipy řady A, zatímco Intel, tak úspěšný v jiných oblastech, v mobilním segmentu ostrouhal.

Uvidíme, zda se to v budoucnu změní. V krátkodobém horizontu však těžko, neboť Intel nedávno zrušil vývoj čipů řady Atom pro chytré telefony včetně platforem Sofia 3GX, Sofia LTE a Sofia LTE2.

Tímto krokem skončilo celé desetiletí, během kterého se Intel marně snažil prosadit v konkurenci Qualcommu, Applu a Samsungu vyrábějících čipy na základě licencované technologie od ARM .

Zaspal a nedohnal

Byl to právě Paul Ottelini, kdo v roce 2006 nenavázal na strategii svého předchůdce a nasměroval Intel pryč od oblasti mobilních zařízení a sítí zpět směrem k PC, kde v té době ještě hrozilo nebezpečí od AMD. Když pak nastoupila éra iPhonů a iPadů, Intel mohl jen konstatovat, že zaspal.

Intel se vrhl na mobilní procesory, ale nikdy své konkurenty nepokořil. Snahy společnosti narušilo i úsilí prosadit se na trhu s vlastním softwarem.

Svůj operační systém Moblin postavil na Linuxu, později jej spojil se systémem Maemo od Nokie, čímž vzniklo MeeGo. Že už jsou vám ta jména jen vzdáleně povědomá? No právě.

Intel později vsadil na Android, ale už bylo příliš pozdě. Podobně pozdě se Intel přitočil k segmentu tabletů. V roce 2014 si společnost vytyčila za cíl dodat na trh 40 milionů procesorů pro tablety.

Podařilo se jí jich udat dokonce 46 milionů, ale náklady na „sponzoring“ této akce byly tak vysoké, že se firma rozhodla nezopakovat totéž s čipy pro chytré telefony.

Budoucnost má jméno 5G

Co bude dál? Intel si svým rozhodnutím utnout vývoj mobilních procesorů přinejmenším rozvázal ruce a může se vrhnout do nových oblastí. Jak ostatně firma nedávno deklarovala, už není počítačovou společností.

Intel chce nově pokrýt celý řetězec od datacentra po koncové zařízení včetně konektivity generace 5G. Právě do této oblasti nyní potečou investice, neboť právě zde teď Intel vidí svou mobilní budoucnost.

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: Intel

Komentáře