Intel vybavil nové procesory Pentium technologií hyper-threadingu

Vlastnost, která přiřazuje nevyužíváným částem procesoru jiné úlohy, byla až dosud výsadou vlajkové řady Intel Core. Nová Pentia se svým výkonem výrazně přibližují řadě Core i3.

Intel vybavil nové procesory Pentium technologií hyper-threadinguProcesory Intel Pentium sedmé generace (Kaby Lake) nabídnou něco, čím dosud disponovala pouze vyšší řada Intel Core. Levnější a méně výkonná řada čipů bude poprvé vybavena technologií hyper-threadingu.

Modely Pentium G4600, G4620 a G4560 včetně jejich úsporných variant tak budou umět přiřadit nevyužívaným částem procesoru jiné úkoly. Není to sice totéž, jako kdyby dostaly další dvě jádra, ale zvýšení výkonu bude přesto citelné.

Mezera mezi řadami Pentium a Core se zužuje

Nová Pentia dále nabídnou podporu 4K rozlišení a schopnost hladce přehrávat 10bitový obsah, což je něco, o čem se předchozím generacím Skylake, Haswell nebo Ivy Brigde mohlo jen zdát. Zájemci o levná zařízení se tak mohou těšit na podstatně lepší vlastnosti než dříve.

Analytik Kevin Krewell z Tirias Research poukázal na zajímavou skutečnost. Díky novým vlastnostem se modely řady Pentium výrazně přiblížily nejnižším modelům řady Core. Ilustroval to příkladem 3,9GHz čipu Core i3-7100 a 3,7GHz čipu Pentium G4620. První jmenovaný stojí o 25 % více, ale přitom nabídne jen o 5 % lepší výkon.

Neplatí to však samozřejmě plošně. Některé modely Core i3 disponují výrazně vyšším taktem i kapacitou cache, některé navíc nabízejí možnost výrazného přetaktování. U procesorů v cenové kategorii do 100 dolarů se však i tak dějí zajímavé věci.

Zdroj: IDG News Service

Úvodní foto: © James Thew - Fotolia.com

Komentáře