Intel v Praze představil svou vizi moderního pracoviště

Na konferenci Intelu se mohli zákazníci seznámit s moderními technologiemi, které mají přinést úsporu nákladů a zvýšit interaktivitu a proaktivitu pracovišť. Intel nastínil svou vizi bezdrátové budoucnosti a prezentoval závěry průzkumu mezi řediteli IT ze zemí Visegrádské čtyřky.

Intel v Praze představil svou vizi moderního pracovištěSpolečnost Intel uspořádala dne 26. 3. 2015 v Praze setkání s názvem Víte, kam směřuje vaše kancelář? Na konferenci, na kterou přijalo pozvání více než sto zástupců zákazníků společnosti, Intel představil koncepty a řešení pro moderní pracoviště, využívající například bezdrátové technologie umožněné novými procesory s technologií vPro.

Intel zde také prezentoval výsledky nedávno provedeného průzkumu, který se zaměřil na návyky zaměstnanců a přístup firem k IT.

Most mezi IT a zaměstnanci

Evžen Pavlovský zahájil prezentaci širším pohledem na současné trendy, které jsou ve znamení prolínání pracovního a soukromého života zaměstnanců, rostoucím počtem zařízení, které používají (celkem 60 % používá tři a více) a pokusů přemostit propast mezi prioritami zaměstnanců a IT oddělení.

Intel se podle Pavlovského pokouší tento pomyslný most vybudovat prostřednictvím nových technologií, které přinesou vyšší míru interaktivity na pracovišti a s ní i úsporu času (jako příklad byl uveden firemní systém, který najde volnou konferenční místnost a připraví ji k použití dříve, než do ní zaměstnanci dojdou), které odstraní nutnost zadávat hesla (pomocí biometrické autentizace), které odstraní dráty, a které budou proaktivní.

Nonstop běžící počítač stojí přes 4 tisíce ročně

Výsledky průzkumu (souhrn najdete níže v infografice) prezentoval Petr UlvrVýsledky průzkumu (souhrn najdete níže v infografice) prezentoval Petr Ulvr. Podle zjištěných údajů dochází v řadě firem ke zbytečnému plýtvání zdroji, a to i z tak banálních důvodů, jako je nevypínání počítačů. V České republice zůstávají počítače neustále zapnuté v 36 % firem.

Z těchto firem uvedlo jen 17 %, že je tomu tak z důvodu aktualizací softwaru nebo obecně správy zařízení. Ve zbylých 83 % jde o laxnost zaměstnanců. Zároveň platí, že čím větší firma, tím vyšší plýtvání – ve společnostech o velikosti 200 až 500 zaměstnanců běží přes noc tři z deseti počítačů, ve firmách nad 500 zaměstnanců čtyři z deseti.

S výše uvedenými fakty dává průzkum do souvislosti fakt, že v bezmála dvou třetinách (64 %) českých firem není IT oddělení nijak motivováno k tomu, aby se snažilo šetřit energii spotřebovanou vybavením.

Neustálý provoz staršího stolního počítače přitom podle Intelu stojí 12 korun denně. Roční náklady tedy mohou převyšovat částku 4 tisíce korun na jedno zařízení.

Firmy nechtějí tablety, ale budou investovat do PC

Co se týče nákupu vybavení, firmy chtěli podle průzkumu v blízké době investovat především do stolních PC (71 %) a notebooků (55 %). Na opačném konci zájmu jsou tablety, které si hodlá pořídit pouze 9 % dotázaných podniků.

Prezentaci zakončil František Fait praktickou ukázkou bezdrátové technologie Pro WiDiPrezentaci zakončil František Fait praktickou ukázkou bezdrátové technologie Pro WiDi, která je jednou z řady novinek umožněných technologí vPro.

Jde o řešení pro prezentace, díky kterému by v budoucnu mohla odpadnout nutnost přepojovat kabel ze zařízení do zařízení. Technologie místo toho umožní vytvořit skupinu spárovaných zařízení a bezdrátově pak přenášet obsah displeje kteréhokoliv z nich na velkou obrazovku nebo projektor.

Součástí konference byla i přehlídka novinek od partnerů Intelu. Přítomen byl například zástupce společnosti Microsoft s technickým náhledem Windows 10 a novými telefony.

prout (na fotografii vpravo), představující spojení počítače typu AIO s interaktivní projekční a snímací plochou.Zástupce HP představil řešení Sprout (na fotografii vpravo), představující spojení počítače typu AIO s interaktivní projekční a snímací plochou.

Fujitsu předvedlo notebooky vybavenými řešením PalmSecure, které umožňuje biometrickou autentizaci pomocí snímání krevního řečiště v ruce.

Zástupci Lenova představili novou pracovní stanici i notebooky řady ThinkPad.

Infografika - Závěry průzkumu mezi podniky

Zdroj: Intel


V průzkumu odpovídalo 576 respondentů pracujících na pozici CIO v 175 českých, 150 maďarských, 150 polských a 101 slovenských firmách o velikosti nad 100 zaměstnanců.

Zdroj: Intel, ChannelWorld
Úvodní foto: ChannelWorld

Komentáře