Intel uvedl na trh poslední procesor řady Itanium, zaměří se výhradně na Xeony

Nejnovější procesor Intel Itanium 9700 Kittson je posledním svého druhu. Řada, která byla uvedena na trh v roce 2001 a měla ambice stát se hlavní architekturou pro servery i PC, se definitivně loučí. HPE ji však chce podporovat až do roku 2025.

Intel uvedl na trh poslední procesor řady Itanium, zaměří se výhradně na XeonySpolečnost Intel uvedla na trh nový procesor řady Itanium. Model s označením 9700 Kittson je však zároveň pomyslným posledním Mohykánem, labutí písní a derniérou. Řada Itanium, která se poprvé objevila na trhu v roce 2001, definitivně končí.

Dalo se to očekávat. Procesory Itanium dnes používá prakticky jen HPE ve svých serverech Integrity i6 a i samotný Intel již nějakou dobu nabádá zákazníky, aby dali přednost řadě x86 procesorů Intel Xeon – té, co se nedávno dočkala „kovového“ rebrandingu.

Ve své době přitom řada Itanium nabízela oproti architektuře x86 výrazně pokročilejší funkce, například ECC nebo RAS, díky čemuž disponovala vyšší spolehlivostí. Zároveň však byly tyto procesory nesmírně hladové a měly vysoké nároky na chlazení.

Intel původně zamýšlel rozvíjet řadu Itanium nejen pro servery, ale také směrem k PC, ale nakonec z toho nic nebylo. AMD v té době uvedlo na trh 64bitové x86 procesory a Intel, který měl v nabídce pouze 32bitové modely, musel rychle reagovat.

Situace se obrátila a architektura x86 dostala přednost. Místo expanze Itania do oblasti PC se Intel rozhodl integrovat jejich pokročilé funkce do Xeonů, a tím byl osud těchto serverových procesorů prakticky zpečetěn.

Microsoft a Oracle oznámily v letech 2010, resp. 2011 ukončení podpory pro Itanium. Druhý případ vyvolal hodně zlé krve mezi tehdejším HP (dnes HPE) a Oraclem a celá věc skončila u soudu.

Ten pak v roce 2016 rozhodl, že Oracle porušil smluvní podmínky a musí HPE uhradit škodu ve výši 3 miliard dolarů. Rozsudek však nic nezměnil na tom, že dny Itania byly sečteny. HPE sice hodlá tyto procesory podporovat až do roku 2025, ale poslední model je posledním v slova smyslech.

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: IDG News Service

Komentáře